"אנו בתחרות למידה קשה מול אויבינו"

ראש אגף המודיעין אלוף הרצי הלוי: המזרח התיכון משתנה בקצב מהיר. מדינות הופכות לארגונים עוינים שאוחזים ביכולות משמעותיות.

אתר צה"ל , כ"ג בכסלו תשע"ה

תא"ל הרצי הלוי
תא"ל הרצי הלוי
צילום: פלאש 90

"המזרח התיכון משתנה בקצב מהיר. מדינות הופכות לארגונים, חלקם קיצוניים מאוד ועוינים, שאוחזים ביכולות משמעותיות" - כך קבע ראש אגף המודיעין, אלוף הרצי הלוי, בטקס להענקת פרס לעידוד חשיבה יוצרת לשנת 2014 שנערך בשבוע שעבר.

"האתגר הביטחוני שונה ומשתנה - אמנם לא יכבשו את מדינת ישראל, אך יש השוקדים על הפיכת החיים כאן לחוויה בהחלט לא נעימה. האתגר הוא לדעת, להתריע ולהגיב לאותם איומים באופן נכון".

במהלך הטקס חולקו פרסים לתשעה פרויקטים, חלקם פותחו במהלך מבצע "צוק איתן" או נכנסו לשימוש במהלכו - ותרמו רבות למערכה. הפרויקטים נגעו בקשת רחבה של נושאים, החל מפיתוח וסיכול אמל"ח, סיוע בהתמודדות המבצעית, פרויקטים מעולם הסייבר, הנגשת מידע מודיעיני לדרג הלוחם ועוד רבים נוספים.

מתוך האיומים מולם ניצב צה"ל, הדגיש אלוף הלוי את חיוניות החשיבה היצירתיות והפיתוח התמידי. "כיום אנו יודעים כי אנו בתחרות למידה קשה מול אויבנו", הוא הסביר.

"חשוב שניצור ושנחדש, מפני שהצד ששומר על יתרון איכותי הוא זה שינצח". מטרת הפרס, אשר מחולק אחת לשנה, הינה להוקיר פרויקטים אשר פרצו את גבולות ההיגיון, והצליחו להגיע לשיאים יצירתיים וחדשים אשר הובילו את המודיעין הישראלי צעד נוסף קדימה. "נקווה שהמודיעין, אולי בדומה לדינמיט אותו המציא אלפרד נובל, יחסוך וירחיק מלחמות - אך אם תקרנה, יאפשר לנו לנצח בהן", סיכם.