ישראל הצדיעה לגיבורי המשטרה

עיטור המשטרה לשנת 2014 הוענק הערב, בין היתר, לקצין מג"ב שקפץ לתוך מכונית תופת בדרכה לפיגוע כדי לעצור את המחבל.

בני משה , כ"ד בכסלו תשע"ה

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו
מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו
צילום: מוא"ז חבל יבנה

לעתים, משמרת של שוטר המתחילה בפעילות שגרתית הופכת ברגע לאירוע המחייב ערנות ותעוזה, קור רוח, נחישות ואומץ לב.

בשנים האחרונות אירעו מספר אירועים שהציבו את משטרת ישראל בפני אתגרים מורכבים ביותר. בכל אחד מהאירועים פעלו השוטרים מתוך מסירות ומודעות לעומק המשימה והוכיחו פעם אחר פעם לאזרחי מדינת ישראל שיש על מי לסמוך.

קצין מג"ב שקפץ לתוך מכונית תופת בדרכה לפיגוע כדי לעצור את המחבל, שני שוטרים שבמהלך מבצע 'צוק איתן' לא היססו וחילצו מתוך האש המשתוללת אדם שנלכד בלהבות לאחר פגיעת טיל, שוטרי וקציני יחידות מיוחדות של משטרת ישראל שהסתערו תוך סיכון חייהם אל מול מחבלים חמושים ושוטר תנועה שהגיע לזירת פיגוע, הסתער על המחבלים ומצא את מותו בניסיון להציל אזרחים חפים מפשע.

לגיבורים אלה, ועוד רבים נוספים, הביעה הערב מדינת ישראל את הערכתה בטקס הענקת עיטורי משטרת ישראל לשנת 2014. במהלך הטקס הוענקו עיטור האומץ, עיטור המופת וצל"ש המפכ"ל, בטקס שנערך בתאטרון ירושלים במעמד נשיא המדינה, השר לביטחון פנים, מפכ"ל המשטרה וסגל הפיקוד הכללי.

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר כי "המשטרה עברה טלטלות רבות בשנים האחרונות, שורה של פרשיות נקודתיות הביאו לפגיעה במעמדה, ואיימו לערער את אמון הציבור בה, אך אין בכשלים ופרשיות, חמורות ככל שיהיו, להטיל דופי בעשרות אלפי שוטרים, שעושים את עבודתם נאמנה ובמסירות.

''סיפורי ההצטיינות של הנוכחים כאן, מוכיחים כי בלבה של המשטרה, פועם לב אמיץ ומצטיין. אני גאה לעמוד הערב כאן אתכם, ולהדליק יחד אתכם נר ראשון של חנוכה. התכנסנו כאן להוקיר ולציין את עשייתם יוצאת הדופן, של שוטרים ושוטרות מצטיינים", הוסיף ריבלין.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' פנה למקבלי העיטורים, ''בפעילותכם ובפועלכם תוך הפגנת נחישות ומסירות, קור רוח ואומץ לב הוכחתם מה היא פעילות משטרת ישראל. אתם פניה היפות של משטרת ישראל משקפים את המארג הייחודי של החברה הישראלית - ללא הבדל מין, דת ולאום, מתוך שליחות ובחירה בדרך המצוינות פעלתם למען הצלת חיים תוך סיכון חייכם".

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו אמר כי ''סיפוריהם של מקבלי העיטורים אינם רק סיפור של יחידים, הוא סיפורן של יחידות שלמות, תחנות ופלוגות, על אנשיהם ומפקדיהם. הוא סיפורו של ארגון שנלחם מיום הקמתו על זכותנו הבסיסית לביטחון אישי, לחיות חיי שלום וביטחון בארץ הזו. העיטורים מוענקים ליחידים אך הם מוקדשים גם לרוח ערכי המשטרה, לאותן תכונות של אצילות נפש, של התנדבות, של חתירה למגע, של עשייה למען הכלל שבלעדיהם אין לנו קיום כעם.

''דווקא בימים בהם לעיתים נראה שרב השונה על המשותף, שעדיף האינטרס האישי על הכללי. דווקא בימים האלה, יש וחשוב להזכיר שגיבורה של אומה הוא מי שמוכן להסתכן למען הכלל, הוא מי שעושה – לא עבור עצמו, אלא עבור כולם", דברי דנינו.