בוארון: כשהבטן מקרקרת אי אפשר לחשוב

בעקבות דו"ח העוני תוקף אביחי בוארון את ממשלת נתניהו היוצאת. "מע"מ על דירות זה חשוב אבל קודם כל צריך לדאוג למאות אלפי הרעבים".

עדו בן פורת , כ"ה בכסלו תשע"ה

אביחי בוארון
אביחי בוארון
צילום: יח"צ

אביחי בוארון, ראש "פורום ישראל" המתמודד בפריימריז במפלגת הבית היהודי, התייחס (יום ד') לדו"ח של מרכז טאוב שהתפרסם הבוקר בו נאמר בין השאר כי כל משפחה שישית בישראל נמצאת מתחת לקו העוני.

"סדר העדיפויות של הממשלה היוצאת היה מעוות מיסודו", תקף בוארון, "ישנה בעיה קשה על כך שהממשלה נפלה על חוק מע"מ אפס, הטבה שהייתה אמורה להינתן למעמד הביניים ומעלה. כל זה בשעה שעל פי מסקנות וועדת אללוף חסרים בתקציב מליארדים כדי לטפל בבעיית העוני".

בוארון הדגיש כי "עצם העובדה שהשכבות החלשות לא עלו לדיון ואף אחד לא הניח אולטימטום ולא פירק ממשלה עבורן, כאשר שר הרווחה בכבודו ובעצמו היה אף הוא מסיעתו של שר האוצר לפיד, מהווה תעודת עניות ואטימות להתנהלות הממשלה".

לדבריו הממשלה הבאה חייבת לשים את החלשים בראש סדר היום, "הם הראשונים שחשים את הרעב ואת המצוקה. הבית היהודי צריך לקדם סדר עדיפויות לאומי יהודי שמטפל ראשית כל בבעיות המשמעותיות. המע"מ על דירות למעמד הביניים הוא חשוב, אבל רק לאחר שנדע קודם לדאוג למאות אלפים שמצויים בחרפת רעב וזקוקים יותר מכל ל-18% מע"מ הפחתה על מוצרי יסוד דוגמת חלב ולחם".

עוד הוא מדגיש כי "אמנם משקל כובד העשייה שלי בתודעה ובראש הוא בזהות היהודית שלנו כמדינה וכעם, וברור שנושא הדיור חשוב מאוד כי אדם צריך זהות וקורת גג אבל אבל כשהבטן מקרקרת אי אפשר לחשוב ומי שמכיר את המצב הזה יודע בדיוק על מה אני מדבר".

הדו"ח של מרכז טאוב קובע עוד כי משפחה ישראלית ממוצעת מוציאה יותר מאשר היא מכניסה. בממוצע, בקרב יהודים לא-חרדים ההוצאות החודשיות גבוהות ב-864 שקלים מההכנסות. אצל מוסלמים 1,919 שקלים ואצל החרדים מסתכם הגירעון ב- 3,209 שקל.