"אולי גראס גרם ליחימוביץ' לתקוף את ליברמן"

ח"כ אלכס מילר לערוץ 7: יחימוביץ' מנסה להיבנות ממתקפה על ליברמן, העבודה עוד תבקש להשתלב בממשלתו.

שמעון כהן , כ"ט בכסלו תשע"ה

יחימוביץ'
יחימוביץ'
חזקי עזרא

חבר הכנסת אלכס מילר, איש 'ישראל ביתנו', משיב בחריפות לאמירותיה של חברת הכנסת שלי יחימוביץ' מהעבודה שהביע זעזוע וחלחלה מהאפשרות שהשר ליברמן ימצא את דרכו לכס ראש הממשלה וביקרה את דברי ליברמן לפיהם הוא אינו פוסל חבירה קואליציונית גם לממשלה בראשות מפלגת העבודה.

נזכיר כי יחימוביץ' אמרה בעקבות דברי ליברמן כי "יש גבול לתעתוע ולמשחקי המילים והספינים. ממתי הוא נהיה שמאלן? רק לפני כמה חודשים הוא קרא לא לקנות בחנויות של ערבים. יש קריאה יותר גזענית מזו? הרעיון שלו כראש ממשלה מעורר בי חלחלה".
בראיון ליומן ערוץ 7 הגדיר חבר הכנסת מילר את דבריה  של יחימוביץ' כניסיון פתטי של מי שנבעט אך לפני חודשים אחדים מראשות מפלגתה להרוויח כמה נקודות קטנות בקרב ציבור הבוחרים תוך פגיעה במעמדו של מי שעשה דברים חשובים בממשלת ישראל מאז שנות התשעים, כלשונו. "לא ראיתי שחברת הכנסת יחימוביץ' עשתה משהו ביצועי בממשלות ישראל עד כדי כך שהיא יכולה להעביר ביקורת חסרת תקדים על שר חוץ של מדינת ישראל".

בהמשך ביקר מילר את אותם חברי כנסת הפוסלים את עמיתיהם "רק על בסיס אישי ללא קשר לסוגיות אידיאולוגיות, כך גם הציבור ניזון מכל אותן הצהרות הזויות של חברי כנסת כלפי ההנהגה הישראלית וצר לי על כך".

"הבחירות הן על הנהגה לישראל ולא על בסיס חוק כזה או אחר ולכן צריך קצת יותר אחריות וממלכתיות ולא כפי שאנחנו רואים כאן, ניסיון לקבל כמה נקודות תוך פגיעה אישית או הצהרות הזויות כלפי מנהיג כזה או אחר", אומר מילר ומיד נשאל אם גם בתגובתו שלו אינו תוקף בעצמו את יחימוביץ' על רקע אישי כאשר הוא מעלה סברה שמנה גדושה מדי של גראס שאותה לקחה יחימוביץ' היא שגרמה לה לחלחלה שהיא מדברת עליה. מילר אינו סבור שהתבטאות שכזו מהווה פגיעה אישית חריפה במיוחד.

"כשבן אדם אומר שרעיון כזה גורם לו לחלחלה ויש בעבר הצהרות על שימוש בסמים קלים אני חושב שמה שגורם לחלחלה זה השימוש בסמים קלים. יחימוביץ' הייתה חברת קואליציה בממשלת אולמרט כשליברמן היה שר וזה לא הפריע לה, אבל עכשיו כשאנחנו בבחירות והיא לא בראשות מפלגת העבודה אז אפשר לפסול אנשים באופן אישי כפי שהיא עושה. התגובה שלי פרופורציונאלית לאותם הדברים שנאמרו על ידה. נמשיך להגיב בצורה חריפה מאוד כלפי אותן פגיעות אישיות שמופנות כלפי הנהגת מדינת ישראל".

"חברי הכנסת חייבים לקחת אחריות. כשהם מובילים קו של פסילה אישית גם הציבור יכול לקחת מזה דוגמא ולהביא אותנו למקומות שאנחנו לא רוצים להגיע אליהם", מתריע חבר הכנסת מילר.

בהמשך הדברים התבקש מילר להתייחס באופן ענייני לאמירותיה של יחימוביץ' הרואה בעמדותיו של ליברמן כגזעניות וכרחוקות ביותר מעמדות השמאל. בתגובה אמר מילר כי "בסופו של דבר מה שיקרה זה שהעבודה תמליץ על ליברמן ולא להיפך. מעבר לכך כשמקשיבים למה שאומר שר החוץ ברור מה הכיוון ועל מה מדברים ולא לכותרת שבחר כתב כזה או אחר. אנחנו מדברים על כך שאנחנו לא פוסלים אף מנהיג של מפלגה ציונית בחיבורים הקואליציוניים. אף אחד לא מדבר על המלצות כאלה ואחרות, אנחנו לא מרכיבים ממשלה לפני שהבוחר נתן מנדט. אנחנו לא מתעסקים בכיסאות ולא מחלקים תיקים ורוטציות. אנחנו מסתכלים על מה שטוב לעם ישראל". 

באשר לאפשרות לה מייחלים במפלגתו של מילר, האפשרות שבה ליברמן הוא שירכיב את הממשלה הבאה, הוא מבהיר כי "אם תהיה אפשרות יו"ר 'ישראל ביתנו' ירכיב קואליציה העבודה תוכל להיות חלק מהקואליציה הזו וכך גם כל מפלגה חרדית וכל המפלגות הציוניות".

ברוח זו נשאל מילר אודות הדיווחים על כוונה של מפלגתו לחבור למהלך פוליטי עם מפלגת 'כולנו' של משה כחלון ויחד להביא לכהונת ליברמן כראש ממשלה. לדבריו אין סיכום שכזה אלא אך ורק חבירה לצורך הסכם עודפים. "הסיכום שלנו עם מפלגת 'כולנו' זה רק על עודפים. אנחנו לא כמו מפלגות אחרות שמתעסקות בעסקנאות סביב מה שיקרה אחרי הבחירות.

''אנחנו לא עוסקים בדברים כאלה. היחסים בין כחלון לליברמן הם יחסים מעולים על בסיס של עבודה משותפת במשך שנים רבות. מדובר בהסכם טכני בין שתי המפלגות כמו שהליכוד עשה עם בנט והעבודה עם מרץ. כרגע אין שום הליך שאנחנו עוסקים בו להרכבת הממשלה הבאה".