שטרן: עבר חודש - הרכבי הגיור לא קמו

"כל יום שעובר מיישום החוק גוברת ההתבוללות בעם ישראל ועוברת השפלת האחים שלנו שבאו ממדינות חבר העמים", אמר ח"כ שטרן.

חזקי ברוך , א' בטבת תשע"ה

 

"להקים הרכבי גיור מקומיים - כבר בימים הקרובים". זו הקריאה שיצאה היום (שלישי) בכינוס שדולת עם, דת ומדינה בכנסת בה נכחו חברי כנסת, אישי ציבור ונציגי עמותות העוסקים בגיור שהתכנסו לדיון בנושא יישום החלטת הממשלה בנושא הגיור.

ח"כ אלעזר שטרן, יו"ר השדולה ויוזם חוק הגיור, אמר למשתתפים כי "כל יום שעובר מיישום החוק גוברת ההתבוללות בעם ישראל ועוברת השפלת האחים שלנו שבאו ממדינות חבר העמים. עליה שאין צורך להכביר במילים על כך שהצילה את מדינת ישראל".

"אנחנו משחקים לפי כללי משחק ישנים, בוודאי לא מקרבים כי אני משתדל לא לומר מרחקים. כל יום נולדים פה עשרה תינוקות שאי אפשר להבטיח את יהדותם. בהחלטת הממשלה נקבע שתוך חודש יוקמו ההרכבים ויסגרו התחנות. עבר יותר מחודש. לשמחתי יש רבנים אמיצים שלא חיכו גם קודם ומבינים את גודל האתגר", הוסיף שטרן וציין כי הוא מקווה שעד סוף השבוע יתפרסו התקנות שנועדו להסדיר את עבודת בתי הדין לגיור ויוקמו הרכבי דתי דין מקומיים בהתאם להחלטת ממשלה".

ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי, העוסק בשנים האחרונות בגיור, תקף בחריפות את גרירת הרגלים של הממשלה ומערך הגיור הממשלתי בכל הנוגע ליישום חוק הגיור. "התהליך הזה יכול להביא למצב שבו לאורך ימים היהודים יהיו מיעוט במדינת ישראל ואם אנחנו נהייה מיעוט, זה לא יהיה משום שיש פה רוב ערבי או אחר אלא משום שאנחנו הבאנו לכך. זהו איום קיומי על מדינת ישראל כמדינה יהודית. זה יהיה מעשה שהמדינה / הממשלה יעשו אותו בעיניים פקוחות. לא משום שהייתה טעות. משום ששקלו מה ששקלו והחליטו את החלטותיהם וזו תהיה התוצאה.

"אויבנו לא יצטרכו לחכות הרבה זמן עד שיהיה מיעוט יהודי בארץ. זה אסון ממדרגה ראשונה, אסון יהודי, אסון לכל אלה שמאמינים באלוהי ישראל. זה בלתי נסבל ובלתי מתקבל על הדעת", הזהיר הלוי.

עו"ד אלעד קפלן מעמותת עתים הסביר מה מונע מהרכבי בתי הדין להתחיל לגייר, "מאז החלטת הממשלה מגיעות למרכז עתים עשרות פניות של מתגיירים וכרגע הדברים עדיין תקועים במערך הגיור הממשלתי. בעקבות חוק הגיור התקבלה החלטת ממשלה שאומרת שתינתן אפשרות להקמת הרכבי גיור מקומיים שיהיו עצמאיים כמו כל בית דין. תוך 14 יום תוקם וועדה שאכן הוקמה. המועד האחרון להגשת הרכבים היה לפני שבוע.

"הרבנים סיימו את העבודה אך מערך הגיור עדיין לא העביר אותם לשרים הרלוונטיים אלא כן העבירו לרב הראשי לאישור ההחלטה. אישור ההרכבים לא קשור בכלל לכללי הגיור. מערך הגיור קושר את ההחלטה לכך שהרבנים יוכלו לקבל אישור רק לאחר שוועדת ההיגוי תתווה את הכללים. הליך אישור הרבנים הוא טכני במהותו, אין פה שום דבר לבדוק חוץ מהקריטריונים וכשירויות שנקבעו".

רב העיר אפרת, הרב שלמה ריסקין, סיפר כי "נתנו לרב הראשי לבדוק את המסמכים כדי לראות שאנחנו פועלים מתוך ההלכה. אני רב של הרבנות הראשית, אני רב עיר שעבר מבחן על ידי הרבנים הראשיים וקיבל את אישורם לפעול כרב עיר. לא היה שום צורך לעשות את זה. אנחנו פועלים לפי ההלכה. כמו שכולם יודעים אין דרך אחת לפרש את ההלכה. הרב הראשי הוא לא אפיפיור. יש שולחן ערוך וכולנו פועלים לפיו".

לדבריו, "כל יום יש מאות ילדים שאימהות שלהם אינן יהודיות והם נמצאים בבתי ספר ממלכתיים דתיים. לגייר אותם זה הכי קל מבחינה הלכתית. אבל כל יום חשוב כאן, כי חשוב לגייר אותם לפני הבר מצווה שלהם. אנחנו עומדים בפני בעיה לאומית חברתית שאני חושב שהיא החמורה ביותר שאני זוכר מאז שאני נמצא בארץ".