כשעבאס רוצה הוא יודע לגנות טרור...

השוואה בין הגינוי הרפה של אבו מאזן את מבצעי הטבח בהר נוף לשפה בה נקט מול הפיגוע באוסטרליה מגלה: הוא יודע לגנות כשהוא רוצה.

שמעון כהן , ב' בטבת תשע"ה

יודע גם לגנות. עבאס
יודע גם לגנות. עבאס
צילום: עיסאם רימאוו'י. פלאש 90

השוואה שערכו במכון 'מבט לתקשורת הפלשתינית' בין הגינוי שפרסם יו"ר הרש"פ לפיגוע בני הערובה באוסטרליה לעומת הגינוי הנפתל והמרוכך שפרסם לטבח המתפללים בהר נוף מלמדת כי כאשר יו"ר הרש"פ מעוניין בכך הוא יודע כיצד לפרסם גינוי ברור ונחרץ. נראה שכאשר מדובר ברצח יהודים הוא פשוט אינו רוצה.

"בתוך תקופה של חודש", מזכירים אנשי מכון 'מבט', "פרסם יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, שני גינויים לפיגועי טרור. לפני כחודש עבאס גינה את הטבח שבוצע בבית כנסת בירושלים על ידי שני פלשתינים, ובשבוע שעבר הוא גינה את תפיסת בני-הערובה במסעדה באוסטרליה על ידי אסלאמי קיצוני, שהסתיימה ברציחתם של שניים".

עוד מזכירים שם כי התחושה שה"גינוי" הרפה שפרסם עבאס לטבח המתפללים בירושלים נועד לצרכים בינלאומיים ואינו מבטא את עמדתו האמיתית, מקבלת חיזוק גם מפרסומים פלשתיניים. "עמוד הפייסבוק "המרכזי" של תנועת פת"ח, וכן דבריהם של שני בכירי פת"ח העבירו לפלשתינים את המסר כי הגינוי של עבאס נגד טבח ישראלים בירושלים פורסם מסיבות דיפלומטיות בלבד", אומרים ב'מבט' ומזכירים כי במקרה האוסטרלי לא נמצא גורם כלשהו שיכריז כי מדובר בגינוי לצרכי דיפלומטיים.

"השוואה בין הלשון שבה השתמש עבאס בגינוי הטבח בבית הכנסת, לעומת הלשון שבה השתמש לגינוי מעשה הטרור באוסטרליה, מבהירה כי כאשר עבאס רוצה בכך, הוא יודע לפרסם גינוי כן, חריף ורציני והיא מבהירה גם מדוע ה"גינוי" לרצח היהודים בבית הכנסת היה מזויף", קובעים ראשי 'מבט'.

בגינוי טבח המתפללים נקבע כי גינוי זה חל על אלימות מכל צד שהוא ומיד מקפיד עבאס לתקוף את מה שהוא מגדיר כפרובוקציות של מתנחלים ופריצות ישראליות לאל אקצא. הפרסום הפלשתיני דיווח כי "הנשיאות הפלשתינית גינתה מאז ומתמיד פעולות הרג של אזרחים מכל צד שהוא, והיא מגנה היום את פעולת הרג המתפללים, שהתבצעה בבית כנסת בירושלים המערבית. כמו כן, היא מגנה את כל פעולות האלימות, יהיה אשר יהיה מקורן, ודורשת להפסיק את הפריצות למסגד אל-אקצא, את הפרובוקציות של המתנחלים ואת ההסתה מצד כמה שרים ישראלים".

לזאת הוסיפו הפלשתינים וציינו כי "הנשיאות מדגישה כי הגיע הזמן לסיים את הכיבוש ולשים קץ לגורמי המתיחות והאלימות. אנו מדגישים את מחויבותנו לפתרון צודק המבוסס על פתרון שתי המדינות, על פי החלטות המוסדות הבינלאומיים, [ואת מחויבותנו] לשמור על אווירת הרגיעה ועל ההבנות שהושגו עם המלך עבדאללה השני ועם מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, ברבת עמון [בנובמבר 2014]", מצטטים ב'מבט' את הפרסומים בסוכנות הידיעות הרשמית של הרש"פ 'ופה'.

לעומת זאת כשהמדובר היה בהחזקת בני הערובה האוסטראלים דווח בסוכנות הפלשתינית כי במברק שהנשיא שלח לראש ממשלת אוסטרליה, טוני אבוט, נאמר: "בדאגה עמוקה קיבלנו את הידיעה על פעולת הטרור המתועבת, שבמסגרתה מוחזקים עשרות אזרחים חפים מפשע מקרב בני עמכם הידיד בסידני [כבני ערובה]. בשם מדינת פלסטין ובני עמה, ובשמי באופן אישי, אנו מגנים מעשים מתועבים ונפשעים שכאלו, ומביעים בפניכם את התנגדותנו המוחלטת להם.

''הם מנוגדים לכל הערכים, המוסכמות ואמות המוסר האנושיים, וכן לדתות המונותיאיסטיות. אנו מדגישים בפני מדינתכם, ממשלתכם ועמכם הידיד שאנו עומדים לצדכם ומזדהים אתכם בנסיבות קשות אלו, שאנו מקווים כי יסתיימו בשחרור בני הערובה ובשיבתם אל משפחותיהם בריאים ושלמים".

כאמור, נראה שההבדל בין חריפות הביטויים כשמדובר בגינוי אמיתי לעומת השפה הרפה והנפתלת כשמדובר בטבח של יהודים ברור לחלוטין.