ספר "שביל עמק המעיינות"

הספר הינו למעשה, מדריך מקיף למטיילים בשביל עמק המעיינות.

קובי פינקלר , ב' בטבת תשע"ה

שביל עמק המעיינות
שביל עמק המעיינות
צילום: מועצה אזורית

מדריך חדש ומקיף למטיילים בשביל עמק המעיינות, יוצא לאור בימים אלו. למעשה, זהו מסלול טיול רצוף להולכי רגל, המתחיל במרומי הגלבוע ומסתיים בגן הלאומי בבית שאן ובכך ייחודו.

הספר מחלק את השביל ל - 8 קטעים המביאים לידי ביטוי מאה וארבעים ק"מ שמקיפים את עמק המעיינות: ישובים, תושבים, אתרי תיירות ותרבות, מעיינות, יזמויות, נקודות תצפית, שדות מוריקים ומרחבים פתוחים. הספר, נכתב בידי דרור עמית שהיה שותף לפריצת השביל כששימש כמדריך במכינת העמ"ק בתל תאומים ונערך ע"י יעקב שקולניק מהחברה להגנת הטבע, כששותפים לו עוד רבים בחשיבה, בצילום, במידע ובעיצוב הסופי.

שביל עמק המעיינות נפרץ בשנים האחרונות על ידי תלמידים ומחנכי המכינה הקדם צבאית בתל תאומים ובעזרת קבוצות חיילים, תלמידים ותושבים. הוועדה לסימון שבילים סימנה את השביל בהקפדה לכל אורכו בצבעי לבן כתום לבן והוא מסומן גם במפת טיולים וסימון שבילים של הגליל התחתון.

 בטקס השקת הספר השתתפו רבים מבני המקום  כשהם נעולים במגפיים, בהליכה דרך השביל הרטוב היפהפה שנפרץ לפני מספר חודשים לזכרו של צביקה קפלן ז"ל בפארק המעיינות.

הספר  יצא לאור בהוצאת המועצה האזורית והחברה להגנת הטבע ובתמיכת קרן יק"א.

בהשקת הספר סיפר היום מנכ"ל משרד תיירות ששביל כמו השביל הזה יביא להערכתו מטיילים ותיירים רבים "התהליך שעבר האיזור של מיתוג, של בניית תשתיות פשוטות, של פרויקטים סביבתיים, לא כאלה שמשנים סביבה, אלא כאלה שמשתלבים בסביבה הוא באמת דוגמה. אין הרבה מקומות בארץ שמצטיינים בהרמת פרויקטים כאלה."