הסתה וגזענות או חופש ביטוי ומחשבה?

יצירת אומנות הכוללת חמסה ועליה הכיתוב "איטבח אל יהוד" מוצגת במכללת ספיר. בתנועת "אם תרצו" זועמים ובמכללה משיבים.

שלמה פיוטרקובסקי , ז' בטבת תשע"ה

מכללת ספיר
מכללת ספיר
אקרט סוסנבורגר. מתוך ויקיפדיה העברית

יצירות אומנות, אשר הוצגו בגלריה של בית הספר לאומנות במכללת ספיר בתערוכה בשם "כוחה של מילה", מעוררות בימים אלו סערה ציבורית.

המדובר בשלוש "חמסות" עליהן כתוב "דאע"ש", איטבח אל יהוד (לטבוח ביהודים בערבית) ו"בדם ובאש נפדה את פלסטין" אותן יצר האמן גל וולניץ.

האמן דוד ריב הציג באותה התערוכה תמונה בה כתוב "ירושלים של זהב" לצד המשפט "ירושלים של חרא" על רקע תמונה של יהודים בכותל.

במכתב ששלחה תנועת "אם תרצו" לנשיא המכללה היא דרשה להוריד לאלתר את התערוכה, "אנו דורשים להסיר באופן מיידי מהתערוכה את המיצגים המעודדים גזענות ומסיתים לאלימות ולרצח. אם יש רצון לדון בעמדות קיצוניות ופליליות שכאלה בשיח אקדמי ניתן לדון על כך בשיעורים והרצאות מבלי לפער ולעודד אותם".

מתן פלג, מנכ"ל תנועת "אם תרצו" מסר "שוב אנו עדים לתעמולה אנטי ציונית והסתה קיצונית נגד מדינת ישראל המתקיימת בחסות האקדמיה בתירוץ של פלורליזם. זו חרפה שאין כדוגמתה שמכללת ספיר מגנה על תערוכה בה נישאים כיתובים כמו "איטבח אל יהוד" כלומר "הרוג יהודים!", "דעא"ש", ו"ירושלים של חרא" באצטלה של חופש ביטוי. החלטת המכללה משקפת את הבעיה העמוקה הקיימת בכלל באקדמיה הישראלית בשנים האחרונות המתקשה להבחין בין בין חופש ביטוי לבין הסתה לרצח. כפי שהיינו מצפים שתאסר תערוכה בה יהיה רשום שיש להרוג ערבים, כך אנו מצפים שתאסר תערוכה בה כיתובים הקוראים לרצח יהודים".

ממכללת ספיר נמסר בתגובה, כי "התערוכה 'כוחה של המילה' המציגה בגלריה החדשה בביה"ס לאמנות כוללת את יצירותיהם של מיטב אמני ישראל, ובהם חתני פרס ישראל דוד טרטקובר ומשה גרשוני, זוכה פרס היצירה הציונית ישראל רבינוביץ, האמנים הידועים מיכה קירשנר וטובה לוטן, וחבר המועצה הישראלית לתרבות ואמנות, האמן איש הדרום, אבנר בר-חמא. האמנים שעבודותיהם מוצגות בתערוכה קיבלו הכרה ממסדית, ציבורית וממשלתית ועבודותיהם אלו מוכרות היטב לציבור חובבי האמנות, הוצגו ונרכשו על ידי מוזיאונים ואספנים בארץ".

עוד נמסר, כי "אותם אמנים מביעים את דעתם או לחילופין יוצרים עבודות המעלות קונפליקט ציבורי ושיח ובכך התערוכה פותחת דיון על אי ההסכמה ומציגה אמנות משני צדי המתרס. במכללת ספיר קיים חופש ביטוי ומחשבה בצד טיפוח פלורליזם וסובלנות ואנו חושפים בפני הסגל והסטודנטים את מגוון העמדות והדעות בציבור כחלק מהשכלתם. הציבור מוזמן להגיע לגלריה החדשה ולהתרשם במו עיניו מהתערוכה המרשימה".