לצורך מה גייס בנט מיליון ש"ח?

יו"ר הבית היהודי טרם החל בקמפיין כלשהו בפריימריס, אולם למרות זאת הוא כבר הספיק לגייס למעלה ממיליון שקלים לצורך מימון הקמפיין.

שלמה פיוטרקובסקי , ז' בטבת תשע"ה

הפריימריז בבית היהודי. ארכיון
הפריימריז בבית היהודי. ארכיון
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

המועמדים בפריימריז בבית היהודי כבר חיממו מנועים, ומרביתם נמצאים בימים אלו בעיצומו של הקמפיין שאמור להביא אותם למקום ריאלי ברשימת הבית היהודי לכנסת.

אולם, יו"ר המפלגה, נפתלי בנט, כלל לא החל בקמפיין של ממש, ככל הנראה מאחר שהוא מתמודד בפריימריז נפרד, לראשות המפלגה, ומולו לא מתמודד נכון לרגע זה מועמד שעשוי לאיים על בחירתו ברוב מוחץ.

למרות זאת, בדיקה שערך ערוץ 7 באתר מבקר המדינה מגלה, כי בנט הוא שיאן גיוס הכספים בפריימריז של הבית היהודי, יותר מכל מתמודד אחר.

על פי נתוני אתר המבקר, גייס בנט עד כה סכום דולרי השווה בשקלים ל-1,007,043.00 ש"ח. הסכום נאסף מ-35 תורמים, כולם מחו"ל, אשר תרמו סכומים הנעים בין אלף דולר ל-11 אלף דולר.

על פי ההערכות של גורמים בענף, עלותו של קמפיין פריימריז בבית היהודי נעה בין 150 אלף שקלים בקמפיינים המינימליסטיים ועד כחצי מיליון שקלים בקמפיינים המאסיביים והמושקעים יותר.

לצורך השוואה נציין, כי בין המועמדים הנוספים שהחלו לדווח על התרומות לקמפיין, המועמדת שגייסה את הסכום הגבוה ביותר היא איילת שקד, אשר גייסה סכום שגובהו כשמינית מהסכום עליו הצהיר בנט.

עם זאת יש להדגיש, כי מרבית המועמדים בבית היהודי טרם החלו בהליך הדיווח על תרומות באתר המבקר, כמתחייב על פי חוק.

מלשכת בנט נמסר בתגובה לערוץ 7, "כמו כל מועמד בבית היהודי, התרומות שגויסו ישמשו לצורכי חומר פרסומי, שלטים, עובדים, ולכל צורכי הפעלת הקמפיין, הנעת מצביעים ועוד - הכל כמובן על פי חוק".