'מש"ס וליברמן זורמים מצביעים לבית היהודי'

סגן שר החינוך משוכנע שפניית ליברמן לשמאל, החקירות במפלגתו וסערת ש"ס מעבירים מצביעים רבים למפלגתו שתגיע ל-20 מנדטים.

שמעון כהן , ח' בטבת תשע"ה

מרגיע. סגן השר וורצמן
מרגיע. סגן השר וורצמן
ערוץ 7

בראיון ליומן ערוץ 7 מנתח סגן שר החינוך, חבר הכנסת אבי וורצמן, את ההשלכות של הסערות המשפטיות ב'ישראל ביתנו' והפוליטיות ב'ש"ס' על מפלגתו 'הבית היהודי'.

לדבריו מפלגתו כבר החלה לקבל בוחרים מ'ישראל ביתנו' עוד קודם לסערה המשפטית הנוכחית. "המעבר של הבוחרים התחיל כבר לפני כן, כאשר היו"ר ליברמן אומר דברים שממצבים אותו בשמאל עם קריצה למרכז, כשהוא מדבר על גבול בכביש שש, דברים שרוב המחנה הלאומי לא יכול להסכים איתם, רוב בוחרי 'ישראל ביתנו' לא מזדהים איתו ולאור זאת ולאור הזיגזוגים מצביעים עוברים אלינו".

לדבריו בוחרי מפלגתו של ליברמן מוצאים את עצמם קרובים היום הרבה יותר לעמדת 'הבית היהודי' מאשר ל'ישראל ביתנו'. וורצמן לא מקבל את הטענה ולפיה מאז ומתמיד דגל ליברמן בחלוקת הארץ על פי מתווה שונה מקווי 67'. לטעמו ליברמן "הקצין את עמדותיו בתקופה האחרונה והוכחה לכך היא הפרישה של שר התיירות עוזי לנדאו, איש ערכי וישר דרך. איש המחנה הלאומי שמבין שאין לו מה לחפש ב'ישראל ביתנו'. לגבי יאיר שמיר ודודו רותם ממליץ וורצמן להמתין ולראות אם אכן יישארו בחיקו של ליברמן.

"אני מקווה שיתברר שכולם זכאים, אבל טלטלה שכזו מעיבה על מצב של מפלגה. לכן אני חושב שכל זה יחד עם נטישת לנדאו ואולי עוד אחרים בהמשך, יביא רבים ממצביעי המפלגה הזו לבוא ולהגיד שהם רוצים מפלגה שורשית ישרת דרך ולא מזגזגת ויבואו ל'בית היהודי'".

עוד נשאל וורצמן אם יכול לחזור על עצמו תסריט ש"ס שצמחה לממדי ענק דווקא לאחר הרשעת אריה דרעי בבית המשפט מתוך התקפדותם של הבוחרים ותחושת הצורך להמשיך ולתמוך במפלגה. להערכתו תרחיש שכזה לא יקרה. "אני לא חושב שזו המציאות. יש כאן שילוב גם של הדבר הזה וגם של חוסר עמידה לאומית ופנייה לכיוון השמאל. הציבור הזה הוא ציבור לאומי רציני ונאמן ישיבין שהבית היהודי היא כתובת לבוחרים רבים".

באשר לש"ס והסערות שם שגם הן יכולות להוביל מצביעים אל 'הבית היהודי' מזכיר וורצמן את הופעתו הבוקר של בני אלבז, זמר הבית של התנועה, בתכנית 'אורלי וגיא' בערוץ 10 תוך שהוא מטיח האשמות חסרות תקדים בחריפותן כלפי אלי ישי. "כל ההשמצות הללו פוגעות גם באלי ישי וגם בש"ס. הציבור לא אוהב את האמירות הללו. אנשים רוצים לדעת שהנבחרים שלהם לא עסוקים בהשמצות אלא בעשייה ובדברים חיוביים. אנחנו לא רוצים להיבנות על אחרים אלא על מה שאנחנו מייצגים, אבל כשאחרים מתקוטטים ומלכלכים זה על זה המצביעים רוצים להחזיר עטרה ליושנה ומצביעים מהציבור הספרדי האותנטי שאוהב את ארץ ישראל ואת תורת ישראל מוצאים את מקומם חזרה בבית היהודי כפי שהיה בעבר", אומר וורצמן ומוסיף כי הוא "משוכנע יותר ויותר שנגיע לעשרים המנדטים".

"בקדנציה הקצרה הזו הייתי במאות סיורים בשטח. הציבור שאומר שהבית היהודי הוא ביתו הוא ציבור ענק. ציבור מסורתי וחילוני חובר לציבור הדתי והתורני. תמיד חלמנו להצלחה כזו שבה ציבורים גדולים כל כך יבואו לבית היהודי. עכשיו זה קורה. אין בית שאין בו מצביע בית יהודי".

לקראת סוף הדברים התבקש וורצמן להתייחס לשיריון מקום ברשימת המפלגה עבור העיתונאי ינון מגל תוך התייחסות גם לראיון בו הודה שהשתמש בסמים קלים בעבר הלא רחוק. וורצמן מעדיף להתייחס לדברים בממד הרחב יותר שלהם ולברך על הצטרפותו של מגל. "ינון מגל הוא איש מצוין ואיכותי, לוחם בסיירת מטכ"ל, אוהב הארץ התורה והעם. ילדיו לומדים בחינוך הדתי והוא קשור מאוד לערכים שהבית היהודי מייצג. הוא יביא קהלים נוספים. אני מברך על הצטרפותו ככוח איכותי". באשר לראיון המדובר אומר וורצמן כי הוא "לא נוהג להיכנס לחיים הפרטיים של אנשים ולכן לא מעוניין להתעסק על הנושא הזה ולדבר עליו".

את הראיון עם וורצמן אנחנו חותמים בפינת 'המילה הטובה' שבה מתבקשים חברי כנסת לפרגן לח"כים ממפלגות אחרות. וורצמן בוחר באיש מפלגת העבודה, חבר הכנסת חיליק בר: "חבר שהכרתי אותו בכנסת מהצד השני של הקשת הפוליטית, חיליק בר, הכרתי חבר ואיש מדהים, איש ערכי חבר שיש איתו הרבה מחלוקות, אבל חיליק בר הוא מהפוליטיקאים הבולטים, איש נעים הליכות, איש ערכי ואוהב ארץ ישראל ועם ישראל. אני שמח שיש לי בתוך מפלגת העבודה חבר שכזה".