שרה אליאש: הצום שמחבר את כולנו

שרה אליאש מדגישה בעשרה בטבת, את הקשר בין שואת יהודי אירופה, לשואת חורבן הבית, "אנחנו לא הגענו לכאן בפעם הראשונה אחרי השואה".

בני טוקר , י"א בטבת תשע"ה

שרה אליאש, אשת חינוך שרצה בפריימריז של הבית היהודי, אומרת לערוץ 7 כי דווקא יום עשרה בטבת, מזכיר לנו את הרצף ההיסטורי של עם ישראל בארץ ישראל.

"חשוב מאוד לחבר את מאורעות דורנו, לרצף ההיסטורי של עם ישראל. אנחנו לא רק עם שחזר ארצה אחרי השואה, היינו פה לפני שלושת אלפים שנה מתקופת דוד המלך עד בית המקדש שחרב", אמרה.

לדבריה חווית הצום מחברת את כולנו, לאירועים הקשים, "נכון שבשיעורי תנ"ך והיסטוריה אנחנו לומדים על חורבן בית ראשון ושני, אבל אין כמו צום, חוויה גופנית וקיומית, הצום מכניס את התודעה הזאת לראש שלנו".

אליאש סבורה שהקשר בין חורבן בית המקדש לשואה, מובן מאוד, "זה יום שהרבנות קבעה ליום הקדיש הכללי, כי גם אז בימי חורבן הבית הייתה שואה, שחטו שם עשרות אלפי ילדים, ואפשר להתחבר לשואה של אז דרך השואה של היום".

לדבריה יש משהו מיוחד בצום שמחבר גם את הציבור החילוני, "הופתעתי במהלך השנים לגלות שיש הרבה חילונים בציבור הספרדי שמקפידים מאוד על הצומות, וזה מפתיע לראות כל פעם מחדש כמה אנשים צמים בעשרה בטבת".