חדש על המדף-מלחמת העולם השנייה

ספרו החדש והמקיף ביותר של גדול ההיסטוריונים הכותבים כיום, פרופ' אנטוני ביוור, לציון 70 שנה לסיומה של המערכה הגדולה בהיסטוריה.

קובי פינקלר , י"ד בטבת תשע"ה

ספר
ספר
צילום: יחצ

שבעה עשורים ימלאו השנה לסיומה של מלחמת העולם השנייה ועדיין רב הנסתר על הנגלה. מהלכי המלחמה, מבצעים, פשיטות על מעוזי אויב,  ניסיון להבין את האויב ואת מלחמתו, התערבויות בין לאומיות שלא הגיעו לכלל מיצוי, כל אלו טמונים בספר החדש, שיצא לאור בימים אלו בשם הכה פשוט והכל כך משמעותי מלחמת העולם השנייה.

המלחמה הזו, היא אירוע כה מונומנטאלי עד שהניסיון להקיף אותה בכרך אחד נדמה למשימה בלתי אפשרית. אנטוני ביוור, מגדולי ההיסטוריונים הכותבים כיום, מצליח בכישרון גדול של מספר סיפורים לטוות במיומנות את העובדות ואת הנרטיב הצבאי לדרמה אנושית רחבת יריעה. הספר אוחז בקורא ומפיח חיים באירועים ההיסטוריים, מהאירועים הגלובליים הגדולים ביותר ועד לחוויותיו של החייל הפשוט בשדה הקרב ושל האזרחים בעורף. לא בכדי הפך הספר לרב-מכר בעשרים מדינות בעולם, וזכה לשבחים רבים.

ביוור מגדיר את מלחמת העולם השנייה "האסון הגדול ביותר בהיסטוריה מעשה ידי אדם". הספר טווה את אירועי המפתח של המלחמה ואת תיאטראותיה השונים למארג מרתק: מפלישת גרמניה לפולין, הברית עם ברית המועצות והפלישה לצרפת, המערכה בין סין ליפן, עבור במבצע ברברוסה, הקרב על מוסקבה, פרל הארבור, קרב סטלינגרד ועד לחזית במזרח התיכון.

גדולתו של ביוור טמונה ביכולתו לשרטט בקווים משכנעים את הקשרים ההדוקים בין האירועים הגלובאליים השונים, ובין אדריכליה של המלחמה – היטלר, כמובן, אך גם רוזוולט, צ'רצ'יל, סטלין, מוסוליני, ז'וקוב ועוד.

ספרו  האחרון של ביוור "סטלינגרד", שראה אור לפני 14 שנים, בשנת 2001, היה יריית הפתיחה לצאתם לאור של ספרים רבים על מלחמת העולם השנייה והציג סגנון כתיבה חדשה בתחום ההיסטוריה הצבאית - סגנון עיוני-נרטיבי, הנקרא כפרוזה איכותית. מי שתוהה מה עוד נותר ללמוד על מלחמת העולם השנייה יופתע מן הגילויים החדשים בספר, אשר תחת עטו של ביוור מסעירים את הדמיון.

"אף תקופה בהיסטוריה לא משתווה למלחמת העולם השנייה בכמות הדילמות והבחירות המוסריות שאנשים – מפקדים כמו גם אזרחים – נאלצו להתמודד עמם. זו הדרמה האנושית" כותב, אומר אנטוני ביוור וכמה שהוא צודק.

 הממצאים מדברים בעד עצמם. 6 שנים. 60 מיליון אנשים איבדו את חייהם. אין אדם אחד שהמלחמה לא נגעה בו.

פרופ' אנטוני ביוור, 68, בעברו קצין בגדוד הפרשים ה-11, בין היתר בגרמניה,

מלחמת העולם השנייה
ידיעות ספרים
ספרו החדש והמקיף ביותר של  פרופ' אנטוני ביוור, לציון 70 שנה לסיומה של המלחמה.
נחשב לאחד מגדולי ההיסטוריונים הכותבים כיום וידוע בשל ספריו רבי-המכר. ספריו זכו בפרסים רבים, לרבות פרס סמואל ג'ונסון, פרס הות'ורנדן לספרות ופרס וולפסון להיסטוריה.