הבית היהודי: צוות משפטי להסדרת עמונה

בבית היהודי נערכים לתבוע את הסדרת עמונה כתנאי קואליציוני. בוארון: יש כ-5000 מבנים במעמד של עמונה. נתניהו רוצה בהסדרה.

שמעון כהן , ט"ו בטבת תשע"ה

נערכים. עמונה
נערכים. עמונה
פלאש 90

הבחירות אמנם עדיין רחוקות אך בבית היהודי מתכוננים כבר למו"מ הקואליציוני עם ראש הממשלה נתניהו ומתכוונים להציב כדרישה את הסדרת הישוב עמונה ומניעת ההרס והעקירה במקום כפי שתובע בג"ץ – הרס בתוך שנתיים.

לקראת הצבת הדרישה בפני נתניהו מקימה המפלגה צוות משפטי שיכין את המתווה המשפטי לביצוע ההסדרה. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם עו"ד אביחי בוארון, ממתמודדי הפריימריס לרשימת המפלגה לכנסת ומי שאמור לקחת חלק בהקמתו של הצוות המשפטי המדובר.

בוארון, תושב עמונה ומי שהיה ממובילי המאבק המשפטי נגד עתירות השמאל בפרשת עמונה. לדבריו יש להפנים כי החלטת בג"ץ אינה בעיה מקומית של חמישים המשפחות המתגוררות בעמונה אלא של אלפי מבנים ברחבי יהודה ושומרון.

"פסיקת בית המשפט להסרת חמישים בתי עמונה לא מסתכמת ברמה המקומית של אותן חמישים משפחות. הממשלה קיבלה החלטה לפני מספר שנים לפיה בניה ביו"ש על אדמה פרטית תוסר. הכוונה הייתה מכאן והלאה אבל מחלקת הבג"צים מתחה את האמירה ופרשנה אותו גם למפרע. זה כולל כעת חמשת אלפים מבנים", מסביר ומתריע בוארון.

לדבריו הפרשנות המורחבת של אמירת הממשלה עלולה לכלול כמעט את כל הישוב עפרה, חצי מבית אל, חלק גדול מפסגות, חשמונאים וישובים נוספים. "לפי ההחלטה בעמונה שאין הבחנה בין בנייה ישנה לחדשה אנחנו צפויים לראות אירוע שהוא פי שלוש ממה שאירע בגוש קטיף".

על הקמת הצוות המשפטי החדש מספר בוארון כי לנוכח המציאות המשפטית שנוצרה "צריך להוציא את האבן הזו מהבאר. חשבנו על הדרך והיא עיגון ההסדרה בהסכמים הקואליציוניים מתוך אמונה ותקווה שגם בתי עמונה ייכללו בהסדרה הזו". לדבריו המהלך ייצלח "או בחקיקת חוק הסדרה למפרע או באימוץ דו"ח אדמונד לוי על ידי ממשלת ישאל שתיכון לאחר הבחירות".

הצוות המשפטי שיוקם כבר בשבוע או שבועיים הקרובים היא ניסוח מוקדם של הסעיפים שיש לקבל בחוק על מנת להביא להסדרת הישובים המדוברים.

"אני מאמין שראש הממשלה לא ידע ולא שיער את גודל הנזק הטמון בהחלטה הזו. הראיה שלי לכך היא מאמציו של מזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט, להוציא את הערמונים מהאש בגזרת עמונה עד כדי שינוי עמדת המדינה שכעת היא מבדילה בין קרקע שיש עליה תובע לבין קרקע שאין עליה תובע", אומר בוארון ומציין כי כעת אין תובע על כשישים אחוזים משטח עמונה ורק על 15 בתים יש תובע. "המדינה נכנסה למלכודת שמחלקת הבג"צים חפרה לה. אם היא לא תצא מהמלכודת הזו יפלו לתוכה עוד אלפי בתים. אני בטוח שרה"מ ישמח לפתור את הדבר הזה. אנחנו רק צריכים לסגור את הפינה הזו וצריך לעשות זאת כבר בשלבי המו"מ הקואליציוני ולא לחכות שהדבר יתמסמס".

בהמשך הדברים התייחס בוארון גם לסוגיית התמודדותו על מקום ברשימת הבית היהודי לכנסת והדגיש בדבריו את הצורך לחזק את האחיזה השורשית תודעתית בעולמה של היהדות, אחיזה שמהווה בסיס גם לאחיזה המעשית בארץ ישראל.

באשר למתמודדים שאינם שומרי מצוות אמר בוארון כי "גם אותם שאינם שומרי מצוות יש כיפה שקופה לראשם והם יודעים שהמפלגה מושתתת על ערכי הציונות הדתית ותלמידיו של הרב קוק. גם הם יודעים שבלי חיבור עמוק לזהות יהודית, יהדות ותורה לא נוכל לשאת באחריות של הנהגת ישראל".

בסוגיה זו של הנהגת ישראל סבור בוארון כי בתוך כחמש שנים יידרש מחנה הציונות הדתית ליטול לידיו את מושכות ההנהגה הפוליטית של ישראל ולשם כך יש להתחזק במשנה הערכית של הציונות הדתית, משנה שלדבריו החברה הישראלית מצפה ומחכה לה. הוא עצמו אגב, מצפה ליום בו יו"ר 'הבית היהודי' יהיה ראש הממשלה.