"אין הבדל בין חוסן כלכלי לבין חוסן מדיני"

ד"ר מיקל אורן ממפלגת 'כולנו' הסביר מדוע החליט להצטרף לפוליטיקה "מתוך הבנה שכל הבחנה בין חוסן כלכלי לחוסן מדיני- היא מלאכותית".

אבי חיים , ט"ז בטבת תשע"ה

מייקל אורן
מייקל אורן
יוני רייף

ד"ר מייקל אורן, לשעבר שגריר ישראל בארה"ב השתתף היום (רביעי) ב"כנס הדמוקרטיה" במכללה למנהל בראשון לציון והתייחס לסיבות שהובילו אותו להצטרף לפוליטיקה.

"הצטרפתי למפלגת כולנו, מתוך הבנה שכל הבחנה בין חוסן כלכלי וחברתי ובין חוסן מדיני- היא הבחנה מלאכותית. אם נהיה חזקים מבפנים נהיה חזקים מבחוץ- ולהפך. אני יודע מהי מצוקה כלכלית. כחוקר זוטר בבן גוריון כשגרנו בדירת שני חדרים בשדה בוקר עם שלושה ילדים, לא רק שלא גמרנו את החודש, אלא לא גמרנו את החודשיים לפני. אבל גם בישראל של שנות ה-80, עם עבודה קשה, הצלחנו לחסוך ולקנות דירה. האם אפשר להגיד את אותו דבר על ילדיי שעובדים כמו חמורים אבל רק מתרחקים מחלום הדירה? האם אפשר להגיד שעם עבודה קשה אתם תוכלו לקנות דירה במדינת ישראל?".

הוא הוסיף כי הדור של הילדים שלנו הולך ונחסם "בגלל הריכוזיות, המונופולים, הקרטלים וקבוצות הכח שסוגרות את הכל בפני האזרחים ומכניסות רק אנשים מהמעגלים שלהן. מי מכם שלא מחובר לקבוצות הללו לא ייכנס לשם. ריכוזיות היא המחלה של המשק שלנו והתרופה היחידה היא תחרות".

בהתייחס לתהליך המדיני אמר אורן כי "הגיע הזמן לעשייה. אנחנו צריכים תכנית שמחזקת ומעצימה אותנו, שמאפשרת לנו להגן על עצמנו טוב יותר ולהשיג לגיטימצייה בעולם. חוסר מעש איננו אופציה. יש דברים שניתן כבר מחר להסדיר. דברים שלא פוגעים בעוצמה שלנו. להפך, הם מגדילים את העוצמה שלנו".

"כשאנחנו מסתכלים בעיניים פקוחות על אזורנו, מה אנחנו רואים? תכל'ס, לפלסטינים יש ריבונות היום באזורים נרחבים ביהודה ושומרון, ברמאללה, ג'נין, שכם, בית לחם. אין שם אף חייל ישראלי. ביננו ובין האזורים הפלסטינים הללו, יש היום שיתוף פעולה בנושאי ליבה כמו אנרגיה, מים, סחר בין לאומי ואפילו בטחון. אנחנו צריכים לקחת את המצב הקיים בפועל של שתי מדינות, ולחזק אותו. למה אני מתכוון? אנחנו נפעל להבטיח חופש תנועה לפלסטינים ביהודה ושומרון, ויחד עם שיתוף פעולה עם המדינות המתונות באיזור, ויחד עם ארה"ב ניצור שיתופי פעולה שיאפשרו לפלסטינים צמיחה כלכלית וחברתית. הנה, למה אינתיפאדה שלישית לא פרצה ביהודה ושומרון במהלך הקיץ האחרון? בגלל שלפלסטינים היה מה להפסיד. יש למדינת ישראל אינטרס מובהק שיהיה לפלסטינים אפילו יותר מה להפסיד".