כל משפחתו נספתה: "להכיר תודה לחסידי העולם"

130 הצעות הוגשו לעיצוב אנדרטה לזכר חסידי אומות העולם בוורשה.

ניסן צור , י"ח בטבת תשע"ה

בית קברות בפולין.
בית קברות בפולין.
צילום: פלאש 90

מעל ל-130 הצעות הוגשו בחודשים האחרונים במסגרת תחרות בינלאומית הנערכת בימים אלו לעיצוב אנדרטה לזכרם של חסידי אומות העולם הפולנים שהצילו יהודים בתקופת השואה.

האנדרטה לזכר אלפי חסידי אומות העולם הפולנים אמורה לקום סמוך למוזיאון החדש להיסטוריה של יהדות פולין בוורשה, כאשר טקס הסרת הלוט מעל האנדרטה אמור להתקיים בסתיו הקרוב.

כשליש מההצעות לעיצוב האנדרטה הגיעו מחוץ לפולין, בעיקר מישראל, ארה"ב, סין, גרמניה, אוסטריה, איטליה וספרד. קרולינה שיקייר-קושוצקה, מנכ"לית קרן "זכרון ועתיד" המפקחת על הקמת האנדרטה, אמרה לסוכנות הידיעות הפולנית כי "בפני חבר השופטים הבינלאומי שאמור לבחור את העיצוב הזוכה לאנדרטה, עומדת משימה קשה מאוד. בחודש הבא יכריזו השופטים על מועמדותם של חמישה פרוייקטים שהמתכננים שלהם יוזמנו על מנת להציג את הגרסה הסופית של העיצוב שלהם".

הקמת האנדרטה היא יוזמה של זיגמונד רולאט, פילנטרופ יהודי ממוצא פולני. לאחר שאיבד את כל משפחתו בשואה, היגר רולאט כאשר היה בן 15 לארה"ב שם הצליח בעסקים והקדיש את חייו לשימור התרבות וההיסטוריה היהודית של פולין.

רולאט הדגיש מספר פעמים בעבר כי האנדרטה, שתמומן כולה על ידי תורמים יהודיים מישראל ורחבי העולם, תהיה ביטוי של הכרת תודה של אותם יהודים שניצלו בזכות חסידי אומות העולם. גם נשיא פולין, ברוניסלב קומורובסקי, הביע תמיכה ביוזמה של רולאט ובהקמת האנדרטה.

בין החברים בוועדה שאמורה לבחור את העיצוב של האנדרטה החדשה ניתן למצוא את הרב הראשי של פולין מיכאל שודריך, שגריר ישראל בפולין לשעבר וחבר הכנסת לשעבר שבח וייס, במאי הסרטים הפולני אנדז'יי ויידה, ומנהל האופרה הפולנית הלאומית ולדמר דוברובסקי.