"לאיסלאם יש פחות חוש-הומור"

הקריקטוריסט של ערוץ 7 מספר על הקריקטורות שפורסמו במגזין הצרפתי ועוררו את זעמם של המחבלים. "יהדות או רבנים זה קו אדום בשבילי".

חזקי ברוך , י"ז בטבת תשע"ה

יוסי שחר
יוסי שחר
צילום: עצמי

יממה לאחר הטבח במשרדי המגזין ''שרלי הבדו'' בפריז, מגיב הקריקטוריסט והמאייר של אתר ערוץ 7, יוסי שחר על הקריקטורות בגנות מוחמד שעצבנו את המחבלים בצרפת וטוען כי בישראל קשה למצוא כלי תקשורת שיתן במה חופשית לקריקטוריסטים.

"הקריקטורות שלהם מאוד בלטו. הם לא פחדו להציג דמויות כמו מוחמד בצורה מגוחכת. בישראל לא היו נותנים לקריקטוריסט יד חופשית שכזו בשום מערכת", אומר שחר ומסביר כי לדעתו לקריקטוריסטים של "שרלי הבדו" לא היו קווים אדומים.

לדבריו, נראה שעורכי ''שרלי הבדו'' לא התערבו בתוכן שמוצג בקריקטורות והטבח המזעזע מהווה סוג של ''הצלחה'' עבור המאיירים ומוכיח שהם הצליחו להעביר מסר בצורה חדה כנגד האיסלאם. לרוע מזלם, התגובה שהם קיבלו על הקריקטורה היתה מזעזעת.

אתה היית מאייר קריקטורה נגד היהדות, האאסלאם או הנצרות? "אין לי בעיה לעשות קריקטורה נגד האיסלאם וגם לא נגד הנצרות, אבל נגד יהדות או רבנים ספציפיים זה קו אדום בשבילי. הקריקטורה מציגה את עולמו של המאייר וזו ההנאה הגדולה שלנו".

מה כל כך מיוחד בקריקטורות? "מדובר בכלי חזק. להבדיל מכתבה כתובה או מצולמת של מספר דקות, כאן מספיקה תמונה אחת ששווה אלף מילים ומעבירה מסר חד. הקריקטורה לא נותנת לקהל הקוראים לחשוב אלא מציגה את המציאות בצורה שבה המאייר רואה.

"אפשר לראות שבעיתונים נותנים לפעמים במה לבעלי טורי דעה שלא מתיישרים עם קו העיתון, אבל קריקטוריסט תמיד יהיה בצד של המערכת, מכיון שמדובר בכלי חד ביותר", הוא מדגיש. 

יש נושאים שיותר מעצבנים את קהל הקוראים? "בדרך כלל הנושאים הדתיים והפוליטיים מעצבנים יותר. אנשים מקבלים את זה פחות בסבלנות וכמו שראינו בטבח במשרדי העיתון בפריז, לאיסלאם יש פחות חוש הומור. גם בארץ זה בולט, ברגע שאתה מתעסק עם נושאים של דת תמיד זה יעצבן אנשים".

יוסי שחר הוא קריקטוריסט ומאייר כבר מעל 10 שנים. במהלך שירותו בצה"ל פרסם קריקטורה שהופצה ברחבי העולם, בה מוצג חייל ענק שהורס את העיר עזה תחת הכותרת "אם אתה מאמין שיכולים לתקן תאמין שיכולים להרוס".
לפני כשלוש שנים פרסם שחר קריקטורה בקומיקס "תורה מן" בו הדמות נלחמת נגד "היצר הרע" בשם "חפי החפיפניק" שמשדל אותו לעבור עבירות. בסופו של הקומיקס, "תורה-מן" העיף את "חפי החפיפניק" עד לגבעת שמואל. הקומיקס עורר סערה בציבור הדתי ואף חלקים מבתי הכנסת לא הכניסו את הגיליון בו הוצגה הקריקטורה. 

איך וכמה זמן לוקח לך ליצור קריקטורה? יש קווים אדומים? "לפעמים הרעיון קופץ במהלך היום ואז זה נחמד. בדרך כלל צריך לקרוא חדשות ולראות מה הנושאים הכי בוערים ושכולם מדברים עליהם. כשמתחילים לשבת ולאייר זה יכול לקחת בין חצי שעה לשעתיים-שלוש עבודה.

"לפעמים מחצית מהעבודה מתמקדת במשפט ובהבעת הפנים של הבן אדם והמסר שייקלט בצורה הטובה ביותר. לגבי הקווים אדומים, אני למשל לא יאייר דברים לא צנועים אבל אני מחפש לעשות קריקטורות שאנשים יתעצבנו קצת או יצרו עניין. לשמחתי אני מקבל בערוץ 7 יד חופשית", הוא מודה לסיום.