צרפת מתפכחת? ממש לא בטוח

מומחה לאיסלאם רדיקאלי מטיל ספק בהפנמה הצרפתית של האויב האיסלאמיסטי: הימין והשמאל שם כבול פוליטית ועסקית לאיסלאם.

שמעון כהן , כ"א בטבת תשע"ה

הונאה בפריז
הונאה בפריז
פלאש 90

ד"ר אפרים הררה, מומחה לאיסלאם רדיקאלי ואזרח צרפת בעצמו, מטיל ספק רב באשר להתפכחות הצרפתית לנוכח פיגועי הטרור האחרונים.

בראיון ליומן ערוץ 7 מציין ד"ר הררה, מחבר הספר 'גיהאד הלכה למעשה', מספר עובדות שליוו את ההתייחסות הצרפתית לאירועים ומהן מתחזקת אצלו התחושה שצרפת טרם הפנימה עם מי יש לה עסק.

הררה מזכיר כי לאחר הפיגוע היו טקסים בבתי ספר ובהן עמדו התלמידים ואנשי הצוות לדקת דומיה לזכר הנספים, אך כאשר תלמידים מוסלמים הפריעו לטקסים אלו איש לא העניש אותם על כך ולא מנע מהם מלעשות זאת.

עוד הוא מציין כי בתגובה הרשמית של נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, לאירועים לא הוגדרו מבצעי המעשים הללו כמוסלמים או איסלאמיסטים קיצוניים אלא כטרוריסטים בלבד. לטעמו של הררה, בהכירו את הרקע הצרפתי, גם כינוי זה של הרוצחים כטרוריסטים הוא כינוי חריג שכן כלפי חמאס ההנהגה הצרפתית נמנעת מלהשתמש בהגדרה זו.

ד"ר הררה מוסיף ומציין כי גם מחוץ לגבולות צרפת נראה שלא הפנימו את המתרחש. הוא מזכיר כי עיתונים אמריקאיים חששו להציג את הקריקטורה שעוררה את הסערה מחשש לפגיעה ברגשותיהם של המוסלמים.

לדבריו יש להפנים שהאירועים האחרונים אינם חריגה מהאיסאלם, כפי שיש מי שמנסה לתאר אותם, אלא הם מבטאים את רוח האיסלאם כפי שהיא. הררה קובע כי אם אכן היה מדובר בסטייה מהאסלאם לא היינו מוצאים מציאות שבה כמעט בכל המדינות המוסלמיות מצוי בספר החוקים עונש מוות או עונש של מאסר לתקופה ארוכה ביותר למי שיחטא בחטא ביזוי הנביא. "בכל המקומות הביזוי של הנביא לא אפשרי. אין חופש הבעה בתחום הזה. גם במקומות שבהם החוק אינו חוק השריעה. הנביא מוחמד עצמו דרש שיחסלו את מי שיבזה אותו".

בהקשר זה הוא מזכיר את גזר דין המוות שנגזר בפקיסטאן על אישה שהעלילו עליה שביזתה את הנביא. "אלו חוקים שקיימים באינדונזיה, במצרים, בסעודיה ובכל מקום", הוא אומר ומזכיר אתר אינטרנט סאטירי טורקי שהעז לטעון שאללא אינו קיים ומאז הוא נרדף. "זו תופעה כלל עולמית. נראה שיש מחלה במערב".

באשר למאמץ התקשורתי אירופי להציב בחזית מוסלמית מתונים, אומר ד"ר הררה כי אכן עובדה היא שישנם מוסלמים מתונים אך עם זאת יש להפנים ש"הבעיה היא האסלאם עצמו. המערכת הצרפתית הייתה צריכה לאסור את לימודי השנאה בכל מקום, במסגדים וכו' ולהפעיל את ה חוק הצרפתי ולתת חופש הבעה למי שירצה בכך ומי שינסה למנוע זאת ייכלא. הבעיה היא שלא אוכפים את החוק".

בהכירו את המציאות הפוליטית הפנימית בצרפת הררה נשמע פסימי. גם הוא יודע שהנבחרים הצרפתים חשים שלא יוכלו לבקר את המצביע המוסלמי שיודע לנקום בקלפיות. הוא מזכיר בדבריו כי "מצד שמאל הולנד עלה לשלטון רק הודות למוסלמים שתשעים אחוזים מהם הצביעו לו. לגבי הימין – יש להם קשרים עם מדינות המפרץ שמממנים אותם. מעבר לכך יש הרבה חוזים עם קטאר שמשקיעה סכומי עתק בצרפת. יש גם חברות גדולות כמו חברות תעופה שקשורות עם המוסלמים ולכן יש כאן בעיה אמיתית שלא רוצים להיכנס בה לעובי הקורה".

בשאלת השפעת ההלם שבו נתונה צרפת כיום על היחס לאיסלאם, אומר הררה כי לא ניתן לקבוע את הדברים כבר כעת. "זה זעזוע עמוק. בין חצי מליון למיליון יהיו בהפגנות ברחבי המדינה. הם בהלם אבל התגובות הראשונות מההלם הם לא לתפוס את השור בקרניו ולטפל בשורש הבעיה".