ג'ובראן: קמפיין הרשות להגנת הצרכן - חוקי

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית ג'ובראן סירב לפסול את הקמפיין, למרות שמאחוריו עומד משרד הכלכלה בראשותו של השר בנט.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ז בטבת תשע"ה

דחה. ג'ובראן
דחה. ג'ובראן
פלאש 90

יושב-ראש ועדת הבחירות המרכזית, שופט בית המשפט העליון, השופט סלים ג'ובראן דחה את עתירת תנועת אומ"ץ נגד הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן ונגד משרד הכלכלה ושר הכלכלה, ח"כ נפתלי בנט.

תנועת אומ"ץ פנתה בבקשה למתן צו מניעה לפי חוק הבחירות (דרכי תעמולה), בטענה כי הקמפיין "העוסק בהגנת הצרכן ומתן קנסות על הטיית הצרכנים" הינו עברה על חוק הבחירות ודרכי תעמולה.

התנועה טענה, כי "ככלל אין מקום להשקיע כספי ציבור בקמפיינים המפארים את מעשי השלטון, ערב בחירות". השופט ג'ובראן דחה כאמור את העתירה.

בהחלטתו קבע השופט כי "אמנם מועד הבחירות כבר 'מעבר לפינה' אולם עדיין אנו מצויים חודשיים לפניו, לכך יש להוסיף הצדקה של ממש ליציאה בקמפיין דווקא עכשיו: העובדה כי רק לאחרונה התיקון לחוק ניכנס לתוקף, ולנוכח זאת קטן החשש כי המניע ליציאה בקמפיין דווקא בעת זו הוא לקיים תעמולה למען שר הכלכלה".

עוד מוסיף השופט ג'ובראן בהחלטתו, כי מתגובת הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עולה כי "הכנת הקמפיין החלה עוד בטרם הוכרז מועד הבחירות ונוכח העובדה כי הבחירות הוקדמו, ניתן להניח בבטחה כי בעת שנהגה הקמפיין (אוגוסט 2014) לא ידע איש כי בחודש מרץ 2015, יתקיימו בחירות לכנסת. נוכח אלה, לגישתי – הרכיב הדומיננטי בקמפיין הוא אינפורמטיבי ולא תעמולתי".

לאור זאת, הקמפיין אינו מפר את האיסור הקובע בסעיף 2א לחוק הבחירות.