שינויי מגמה בהלוואות המשכנתא החדשות

"עיקר השינוי הוא במטרות ההלוואה, בחלוקת המסלולים ובאופן החיתום והאישור של משכנתאות בבנקים", אומר מנהל אגף המשכנתאות במרכנתיל.

נתנאל כ"ץ , כ"ב בטבת תשע"ה

שינויי מגמה. מייזליק
שינויי מגמה. מייזליק
צילום: יח"צ

דודי מייזליק, מנהל אגף משכנתאות בבנק מרכנתיל, התייחס אמש (שני) להודעתו של בנק ישראל על הגידול בנטילת משכנתאות בחודש דצמבר האחרון.

על פי מייזליק, תוצאות חודש דצמבר 2014 מעידות על המשך הביקוש הקשיח לדיור ובעקבותיו למשכנתאות בשנתיים האחרונות. "השנה האחרונה, בדומה לשנת 2013, הייתה שנת שיא בהיקפי ההלוואות לדיור במערכת הבנקאית".

"יחד עם זאת", הוסיף מייזליק, "למרות הגידול המשמעותי בהיקף ההלוואות, ניתן לזהות שינויי מגמה בהלוואות החדשות. עיקר השינוי הינו במטרות ההלוואה, בחלוקת מסלולי ההלוואה ובאופן החיתום והאישור של המשכנתאות בבנקים".

לדבריו, "לרגולציה תפקיד מכריע בשינויים אלו. הוראות הפיקוח על הבנקים הגבילו את הלוואות הדיור בכל הקשור למימון המקסימלי המותר לפי סוג הנכס ובמיוחד למימון מקסימלי של 50% בלבד לדירות להשקעה".

מייזליק ציין עוד, כי "הגבלות אחרות שניתנו השנה, קשורות לסכום ההלוואה המקסימלי המאושר ביחס להכנסת הלווים. מגבלה זאת צמצמה את יכולתם של חלק מן המעוניינים לרכוש דירה לקבל הלוואה".

"בנוסף, ניתנו הנחיות המחייבות את פיצול הלוואות הדיור למסלולים עפ"י ריביות ומגזרי הצמדה והגבלת תקופת ההגבלה לתקופה מקסימלית של עד 30 שנה. בנוסף, חלק לא מבוטל של הלוואות הדיור בשנה החולפת ניתן למטרות מחזור הלוואות דיור ותיקות ובעצם לא הגדיל את תיק האשראי במערכת", ציין מייזליק.