הקורבנות דורשים פיצויים מאש"ף

קורבנות פיגועים ובני משפחותיהם דורשים מיליארד דולר פיצויים מאש"ף והרשות הפלסטינית.

ניסן צור , כ"ב בטבת תשע"ה

בפועל הוא מעודד את הפיגועים. אבו מאזן
בפועל הוא מעודד את הפיגועים. אבו מאזן
צילום: פלאש 90

בבית המשפט בניו יורק ייפתחו היום (שלישי) הדיונים בתביעה שהגישו בני משפחותיהם של קורבנות פיגועים בישראל כנגד ארגון אש"ף והרשות הפלסטינית, בטענה כי הם עמדו מאחורי מימון פיגועי הטרור.

פצועי הפיגועים ובני המשפחות שלהקורבנות, דורשים מבית המשפט להורות לאש"ף ולרשות הפלסטינית לשלם מיליארד דולר פיצויים על מעורבותם בשבעה פיגועי טרור, בהם פיגועי התאבדות ופיגועי ירי, שהתרחשו בין השנים 2001-2004 בישראל. בפיגועים האלו נהרגו 33 בני אדם ונפצעו יותר מ- 450.

בכתב התביעה טוענים בני משפחות הקורבנות, כי אש"ף והרשות הפסלטינית מימנו את ארגוני הטרור, בין היתר חמאס וגדודי אל אקצה, שהוכרזו על ידי ממשלת ארה"ב באופן רשמי כארגוני טרור.

מנגד, גם אש"ף וגם ראשי הרשות הפלסטינית הכחישו בכתב ההגנה את הטענות נגדם, ואף טענו כי החמאס וגדודי אל אקצה אינם ארגוני טרור מאחר ולא עברו על חוק האנטי-טרור האמריקאי. המשפט אמור להימשך 12 שבועות בבית המשפט במנהטן, תחת ניהולו של השופט ג'ורג' דניאלס.

מארק רושון, עורך הדין המייצג את הרשות הפלסטינית ואש"ף סירב להתייחס בתקשורת האמריקאית למקרה. מי שכן הסכים להתבטא הוא ברוס זגריס, עורך דין המתמחה במשפט הבינלאומי, שהתייחס רק למחלוקות המדיניות שעלול המשפט להביא בעקבותיו, במידה וחבר המושבעים אכן ירשיע את הרשות הפלסטינית במימון פיגועים נגד ישראלים. "השיקוליים הפוליטיים מאחורי המשפט הזה מאוד מורכבים" אמר זגריס.