דרישת התשלום לקבורת הנרצחים - מוצדקת

ד"ר אריה בכרך, אב שכול, טוען כי לאחר שמשפחות הנרצחים סירבו להצעה לקבור יקיריהן בהר הזיתים או בקומות "אין סיבה לא לדרוש תשלום".

ישי קרוב , כ"ד בטבת תשע"ה

הלווית הנרצחים
הלווית הנרצחים
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ד"ר אריה בכרך התייחס בפינתו השבועית בערוץ 7 למתקפת הטרור בפריז ולקבורתם של הנרצחים בהר המנוחות בירושלים.

"ההפגנה הגדולה בפריז לאחר הרצח המזעזע, היתה מרשימה מאוד - הפגנת אחדות של כל אומות העולם נגד הטרור האיסלאמי. אפשר להגיד אפילו שההפגנה היתה נקודת מפנה חשובה. רק חבל שתודעה זו מחלחלת לציבור רק במחיר דמים כה כבד".

עם זאת, ד"ר בכרך לא מבין מדוע בישראל מתרגשים מההפגנה שהיתה חלק בלתי נפרד מצביעות העולם, לטענתו. ''לא ראינו את העולם מזדעזע לאחר טבח בבית הכנסת בהר נוף, העולם קיבל כמעט בשוויון נפש את הטבח בישיבת מרכז הרב - כמו ממש את כל אירועי הטרור האיסלאמי אותם אנחנו חווים מאז הסכמי אוסלו".

"הדבר היחיד שאפשר לומר על פיגוע זה ומשום מה לא הודגש כל כך, הוא שההתנחלויות אינן הסיבה לטרור של השטן של האלף השלישי - המוסלמים הקיצוניים".

נקודה נוספת אליה התייחס בכרך היא השתתפות המדינה בהוצאות קבורת הנרצחים, "דרישת חברא קדישא לתשלום עבור כל קבר בסכום של 50 אלף ש"ח נראה בהחלט במקום, מאחר והחוק בישראל מחייב את הביטוח הלאומי להשתתף בקבורה של יהודי וכל חריגה מהמסגרת כרוכה בתשלום. אדם שרוצה חלקת קבר מסויימת משלם סכום לא קטן יותר".

בכרך הסביר כי הנרצחים אינם אזרחי ישראל ולכן אינם כלולים בחוק הקבורה, "הקבורה שלהם לא צריכה ליפול על חברא קדישא". הוא סיפר כי למשפחות השכולות הוצע לקבור את יקיריהן בהר הזיתים, "את הבעיה הביטחונית במקום על ישראל לפתור אחת ולתמיד בלי קשר לנרצחים מצרפת. מכל מקום אין זו טענה מוצדקת לפסול את קבורת נרצחי פריז בהר הזיתים". 

ההצעה השניה שקיבלו המשפחות היתה קבורה בקומות בהר המנוחות, "עד היום נקברו בצורה זו יהודים רבים מאוד, קבורה זו היתה מקובלת בעם ישראל בימים עברו", ציין.

"לאחר שהמשפחות דחו גם הצעה זו אין שום סיבה הגיונית לא לדרוש מהם תשלום עבור חלקות הקבר. ההסתערות התקשורתית על חברא קדישא נבעה משיקולים זרים ויש להצר שנפתלי בנט נכנע והחליט לקחת על חשבון משרדו, או במילים אחרות על חשבוננו, את הוצאות הקבורה".

ד"ר בכרך, ששכל את בנו שנרצח בידי מחבלים בעת טיולו בואדי קלט התייחס גם לשלט שהתנוסס בכיכר פריז בירושלים, בו נכתב 'תושבי ירושלים מחבקים את העם הצרפתי', "למזלי אינני תושב ירושלים ואינני חייב לחבק את העם הצרפתי. קשה לי לשכוח שהעם הצרפתי לא חיבק אותי ואת חבריי נפגעי הטרור הערבי. אולי הם אף חשבו שהפיגוע מגיע לנו, שהרי מדוע ילדים צריכים ללכת לטייל בואדי קלט?".

הוא הזכיר כי חלק מהעם הצרפתי היה שותף לגילויי אנטישמיות נגד יהודים וגם אלו שלא הזדהו לא פעלו נגד האנטישמיים בצורה נחרצת. כמו כן ''צרפת עמדה בראש המדינות שהכירו ברש"פ כמדינה, זו עוד הוכחה שהטרור לא קשור להתנחלויות".