אבירים מהעולם באים "לחטוף מכות"

תחרות בינלאומית בקרבות אבירים תתקיים בשבוע הבא בישראל. ראש נבחרת ישראל מסביר למה הלוחמים שלו עולים לזירה עם כומתות צה"ליות.

שמעון כהן , כ"ד בטבת תשע"ה

קרבות אבירים
קרבות אבירים
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 סיפר מיכאל מרגוליס, ראש נבחרת ספורט האבירים של ישראל, על התחרות הבינלאומית הצפויה להתקיים בראשון לציון בשבוע הבא.

בתחרות שתתקיים ביום חמישי הבא צפויות להשתתף משלחות ממספר מדינות כמו אוקראינה, בלארוס, דנמרק, צרפת, רוסיה ואסטוניה.

כמו בענפי ספורט אומנות לחימה אחרים גם בספורט הססגוני של קרבות אבירים הלוחמים מחולקים לקטגוריות על פי משקל ולכל אחד מותאם יריב על פי ניסיון. לא רק החרב והמגן יסייעו לספורטאים בדרך לניצחון. לצד הסיף עליהם להיות מיומנים גם בטכניקות קרב מגע, וגם להפעיל שיקול דעת ותחכום.

גם כאן ישנם כללים וחוקים נוקשים לקרבות: תחרות "דו קרב מקצועי" נערכת בזירה מתוחמת בחבלים, בכל קרב מתבצעים שלושה סבבים כאשר כל סבב אורך שתי דקות ודקה למנוחה בין הסבבים. המנצח בקרב יהיה הלוחם שצבר מספר נקודות גבוה ביותר אחרי שלושה סבבים. חל איסור מוחלט לדקור או לחנוק את היריב או לפגוע בו באזורי גוף אסורים – על כך מוטל עונש וגם הורדת ניקוד, יש תקן ברור לכלי הנשק כמו משקל מינימלי ומכסימלי ובמקרה של שבר בכלי הנשק, מוקצב זמן מוגבל להחלפתו.

את הקרבות והלוחמים העטויים בשריון ובקסדה בנוסח ימי הביניים כשבידיהם חרבות, מגינים וגרזנים מלווים שופטים המוודאים שאכן איש אינו חורג מהכללים ובמקביל סופרים את מספר המכות שכל לוחם מכה ביריבו על מנת לקבוע מי המנצח.

מרגוליס מספר כי ההתעניינות בספורט הצעיר יחסית הולכת וגוברת ואם בשנה שעברה הגיעו לצפות בקרבות 350 איש הרי שהשנה צפויים להגיע 600-700 איש. לטעמו של מרגוליס אין עוד ספורט יפה יותר מהספורט שבו הוא עוסק. הוא מציין בדבריו כי מארגני הקרבות והתחרויות דואגים לעטוף את הקרבות בססגוניות הכוללת פסטיבלים, דוכני מכירות ועוד. זאת לבד מעצם ססגוניות הלבוש הייחודי ללוחמים.

ומה לגבי סוסים שהיו חלק בלתי נפרד מעולמם של אבירי ימי הביניים? הם לא נכנסים לתחרויות, אך בפסטיבלי אבירים ובאירועי ראווה ניתן למצוא גם אותם בסביבה.

בשיחה עמו התייחס מרגוליס לתופעה הייחודית לנבחרת הישראלית העולה אל זירות הקרבות כשעל ראשם של החברים בה כומתות צה"ליות. מרגוליס מדגיש כי מדובר באקט המבקש לסמל את היות כל הלוחמים בוגרי שירות צבאי וכאלה הרואים בעצמם מייצגים גאים של ישראל. "כשאנחנו באים לחו"ל אנחנו גאים בזה ששירתנו בצה"ל. אנחנו מייצגים את מדינת ישראל על הצד הטוב ביותר", הוא אומר ומאמין שייצוג שכזה חושף את פניה היפות של ישראל בתקשורת שמבקשת להשחיר את דמותה.

ואגב, השריון, הקסדה והחרב לא יקרים כל כך כפי שזה נראה, לפחות באופן יחסי לציוד של ספורטאים בענפים אחרים. המכלול כולו עולה בין שלושת אלפים לארבעת אלפים שקלים "יותר זול מאופני הרים", כלשונו של מרגוליס.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il