הקבלן לחוקרים: מהיום אהיה מסודר

חוקרי רשות המיסים קיימו מבצע ביקורת באזור חיפה והקריות. החוקרים שמעו שלל תירוצים משעשעים ומקוריים מהנבדקים שלא נהגו כחוק.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ח בטבת תשע"ה

רשות המיסים
רשות המיסים
אילוסטרציה / פלאש 90

עובדי יחידות ניהול ספרים של רשות המיסים מכל הארץ השתתפו השבוע במבצע ביקורת של רשות המיסים באזור חיפה והקריות.

המבצע כלל 234 ביקורות, כאשר בכ-10% מהעסקים הנבדקים נתגלה כי הם אינם רושמים הכנסות.

במסגרת המבצע, ולאור מידע שהגיע למשרד השומה בחיפה, נשלח צוות חוקרים לקבלן המבצע עבודות בנייה ושיפוצים בפרויקט בהיקף של כ-260,000 שקלים, מהם שולמו עד כה 160,000 שקלים.

 בבדיקה נתגלה כי לקבלן אין תיק ברשות המסים והוא אינו מנהל ספרים כנדרש על פי חוק. בניסיון להימנע מהמשך הליכים אמר הקבלן לחוקרים "אני אפתח תיק ומהיום אהיה מסודר".

ההבטחה לא עזרה לקבלן והוא נלקח לחקירה מיידית, לאחריה יפתחו נגדו הליכים פליליים. קבלן נוסף מכפר כאבול שביצע עבודות שלד באתר בנייה בקריית אתא לא רשם שני צ'קים שקיבל, בסך 18,000 ש"ח. הקבלן טען כי בכלל לא קיבל את הכסף בעבור בניית השלד אלא על מכירת הפיגומים.

במהלך ביקורת ספרים נוספת שנערכה במסגרת המבצע במשרד עו"ד בנשר נמצאו שני צ'קים בסך 2330 שלא נרשמו. עורך הדין הסביר כי הוא קיבל את אחד מהצ'קים עם שליח ולא הספיק לרשום ולגבי הצ'ק השני אמר כי "הייתי חולה ולכן לא רשמתי".

במעדנייה בחיפה בה נמצא אי רישום הכנסות אמר העובד כי "זה עבור חוב שהיה ללקוח ששילם היום, אני לא יודע אם צריך לרשום.. אשאל את בעל הבית".

בחנות פאות נוכריות בחיפה נראתה בעלת החנות כאשר היא איננה רושמת הכנסה שקיבלה. בתגובה אמרה "זו קרובת משפחה, הסכום ששילמה זה עירבון כדי להראות לבעלה את הפאה".

המבצע נערך כחלק מפעילות שוטפת של רשות המסים נגד מעלימי מס והון שחור ובמסגרת הנחיית מנהל הרשות, משה אשר, למשרדים האזוריים להגביר את פעילות האכיפה.