לא מצליחים לסגור את המינוס?

מרגישים בלופ? המינוס בבנק הולך ותופח בלי שהסוף נראה באופק? כמה צעדים מעשיים יעזרו לכם לעלות על דרך המלך.

נתנאל כ"ץ , כ"ח בטבת תשע"ה

היזהרו מתשואות גבוהות מדי
היזהרו מתשואות גבוהות מדי
פלאש90'

סעיף ההוצאות שלכם גדול מסעיף ההכנסות? מתקשים להתמודד עם המינוס בבנק שרק הולך וגדל מחודש לחודשו? ככל הנראה שמשהו מהותי בהתנהלות הכלכלית שלכם לוקה בחסר.

בשורות הבאות ריכזנו עבורכם מספר נקודות למחשבה אשר יאירו מחדש את דרככם אל הבנק...ויסייעו גם לכם להתמודד עם ההוצאות ההולכות ומכבידות על חשבון העו"ש שלכם.

מספר מילים על האוברדראפט

קרוב ל-80% ממשקי הבית בישראל מצויים במצב תמידי של אוברדראפט (מינוס) בחשבון העובר ושב המוחזק על ידם באחד מהבנקים המסחריים הפועלים בישראל. ברוב המקרים, המינוס בבנק  נוצר בעיקר בשל התנהלות כלכלית לא נכונה של בני המשפחה, ובעיקר בשל רמת מחייה אשר איננה תואמת את היקף הכנסות המשפחה.

כלומר, היקף ההוצאות השוטפות תמיד גדול מהיקף ההכנסות. אחת הפעולות המיידיות לשינוי המצב, והפיכת המינוס בבנק לפלוס אחד כלכלי עבורכם, היא באמצעות תכנון כלכלי והגברת המודעות לטעויות אשר הובילו אתכם מלכתחילה לחיות במינוס. כיצד עושים זאת? המשיכו לקרוא...

מינוס בבנק – כיצד תצאו מזה?

השלב הראשון ביציאה מן המינוס היא הגדרת סך ההוצאות החודשיות השוטפות שלכם. ערכו רשימה של כלל ההוצאות החודשיות שלכם, החל מתשלום מיסים, חובות והחזר הלוואות, דרך תשלום חשבונות חשמל, מים, ארנונה וכדומה ועד לרישום כל הוצאה יומית או שבועית שלכם, לרבות, קניות בסופר, תשלום עבור דלק, גני ילדים, הוצאות תקשורת ועוד (הרשימה ארוכה ומייגעת אך היא הכרחית!).

לאחר שהשלמתם את הליך הרישום של מלוא ההוצאות שלכם, בדקו היכן ניתן לחסוך וכמה. גם פעולה זו דורשת מכם תשומת לב מרבית לכל סעיפי ההוצאות שלכם, אך היא מתגלמת בסופו של דבר (ומייד תבינו עד כמה). לצורך יישום פעולה זו בדקו לצורך העניין מהו היקף הרכישות החודשיות שלכם בסופר מרקט השכונתי. קרוב לוודאי שתגלו שאתם צורכים כמויות גדולות של מזון ומוצרים שבחלקם "מושלך" לפח מבלי שעשיתם בו שימוש.

במידה וגם אתם מוצאים את עצמכם בעלי נטייה לרכוש פריטי מזון המושלכים לפח בסופו של דבר, עומדות בפניכם שתי אפשרויות מרכזיות: הראשונה: צמצמו באופן מיידי את היקף המוצרים הנרכשים על ידיכם, והשנייה: רכשו לעצמכם מקפיא איכותי אשר יאפשר לכם לשמור על איכויות המזון לאורך זמן. האפשרות השנייה אומנם מלווה בהוצאה כספית מיידית, אך לאורך זמן היא תחסוך לכם כסף!

בהתאם לדוגמא המצוינת לעיל, בדקו את היקף כל ההוצאות החודשיות השוטפות שלכם, ובמרביתן (קרוב לוודאי) תמצאו אפשרויות חיסכון. אחד מסעיפי ההוצאות המיידים בהם תוכלו לחסוך הוא סעיף ההוצאות בתחום התקשורת. כיום, כל משפחה ממוצעת מוציאה בין 1,000 ל-1,500 שקלים בחודש על מכשירי טלפון, טלוויזיה בכבלים או בלווין וכדומה. ניהול משא ומתן מול ספקיות התקשורת השונות, יאפשר לכם לחסוך בין עשרות למאות שקלים בחודש, כאשר הסכום השנתי אותו תוכלו לחסוך עומד על 2,000 שקלים בממוצע ואף יותר.

לסיכום, מינוס בבנק הוא איננו "גזירת גורל", ובאמצעות תכנון כלכלי נכון גם אתם תוכלו לצאת מהמינוס תוך מספר חודשים, ואף להוביל את חייכם (ואת חשבון העו"ש שלכם) לצמיחה כלכלית. כל שאתם צריכים לעשות הוא לתכנן בקפידה את המהלכים הכלכליים שלכם, ובעיקר להימנע מהוצאות מיותרות לאורך תקופה הנמשכת עד ליציאה מהמינוס.