לראשונה - רבנים לומדים את תורת הנאום

סדנא ייחודית ללימוד תורת הנאום, עמידה מול קהל וכתיבת נאומים הועברה לנואמים שאותם אנחנו פוגשים לפחות פעם בשבוע - הרבנים.

שמעון כהן , כ"ט בטבת תשע"ה

יריב ותלמידיו החדשים
יריב ותלמידיו החדשים
צילום: ברקאי

קרה לכם פעם שעלה רב בערב שבת להעביר שיעור ולא הצלחתם לשמוע אותו? היו פעמים ששאלתם את זה שיושב לידכם מה אמר הרב כי המילים נבלעו? היו פעמים שהתקשיתם להבין את המסר או את ההקשר?

כנראה שזה קרה לכולנו וזו בדיוק הסיבה שמרכז ברקאי להכשרת רבנים ופיתוח קהילות מלמד רבנים צעירים לעמוד מול קהל לבנות את המסר ולדבר נכון.

לא פעם אנחנו עדים לדיונים ערים בתקשורת על שפת הגוף של הפוליטיקאים והמנהיגים על דף המסרים של המפלגה או על הנואם הדרמטי. בברקאי הבינו שרב קהילה מוצא את עצמו בדיוק באותה העמדה הרי הוא מעביר שיעורים מידי יום בין עם לתלמידים בבית הספר או בישיבה בין אם בבית המדרש בין מנחה לערבית ובין עם לכלל הקהילה או בשמחה רב כך הסיקו חייב לדעת לדבר מול קהל.

הרב דוד פיין והרב שלמה סובול, ראשי ברקאי, פנו לטובת העניין לגיא יריב, מומחה לתורת הנאום ועמידה מול קהל ובעל בית ספר לדיבור מול קהל, כדי שזה יעביר סדנא בת מספר מפגשים לכעשרים רבני קהילות שלומדים בבית המדרש של המרכז.

בשיעורים הראשונים למדו הרבנים על דרך כתיבת נאום, עקרונות ודרך העברת המסר והתנסו בכתיבה. בנוסף למדו על שפת הגוף, השימוש הנכון בתנועות הידיים ודרך העמידה הנכונה.

יריב העמיק וביקש ללמד את הרבנים על טונציה ודיקציה – כיצד ניתן לשמור על קול רם על מנת להישמע ועדיין לא לצעוק וגם כיצד מבטאים נכון מילים ומושגים כדי להדגיש אותן בהיותן חלק מהממסר.

ראשי המרכז שצפו ואף לקחו חלק בשיעורים סיכמו ואמרו: "רב שעולה לדבר מול קהילה חייב להבין שמקשיבים לו ומבקשים לשמוע את מה שיש לו לומר גם בענייני דיומא ואקטואליה וכמובן שבדברי תורה והלכה . הסדנא לה זוכים הרבנים מעניקה להם את הכלים להיות ברורים עם המסר וגם כי למצוא את הדרך להשיג את ההקשבה מצד המאזינים. רב שמקבל את הכלים הללו יכול להשפיע טוב יותר על הקהילה סיכמו".