שערורייה
נעצרו חברי כיתת כוננות בשומרון

2 חברי כיתת כוננות מרכס גדעונים נעצרו בחשד למעורבות בפציעת פורעים ערבים. "עוצרים את אנשי הביטחון במקום את הפורעים".

עדו בן פורת , כ"ט בטבת תשע"ה

רכס גדעונים
רכס גדעונים
צילום: מערכת

שוטרי היחידה לפשיעה לאומנית ביחידה המרכזית של מחוז ש"י עצרו היום (שלישי) שני תושבי רכס גדעונים הסמוך ליישוב איתמר שבשומרון, החברים בכיתת הכוננות של הרכס, בחשד שהיו מעורבים באירוע שהתרחש בשבת לפני כשבועיים וחצי, במהלכו נפצעו פורעים ערבים שתקפו על פי החשד כח צבאי.

השניים מובאים בידי המשטרה לבית משפט השלום בפתח תקווה וייוצגו בידי עו"ד עדי קידר מארגון "חוננו".

אחד מהם, חייל מצטיין ביחידה מובחרת נעצר במהלך שירות מילואים פעיל בעת ששהה בבסיסו.

לפי הדיווחים, האירוע המדובר החל לאחר שערבים גנבו עדר מגבעת אלומות הסמוכה לאיתמר. חברי כיתת הכוננות הוקפצו יחד עם כוחות צבא ופתחו בסריקות במהלכן אותר העדר. במהלך הסריקות עלה גם חשש לחטיפה של ילדים יהודים שרעו עדר אחר, ולפיכך הוקפצו כוחות נוספים.

במהלך הסריקות התפתחו התפרעויות בהן השתתפו ערבים רבים מהכפר עקרבא, אשר יידו אבנים. על פי הטענות באירוע נפצעו מספר ערבים מירי. בהמשך הגיעו למקום כוחות צבא גדולים שהתעמתו במשך שעות ארוכות עם פורעים רבים מעקרבא, ואילו אנשי כיתת הכוננות חזרו לישוב לאחר שהעדר אותר ונשללה אפשרות החטיפה.

מארגון "חוננו" המייצג את העצורים נמסר בתגובה: "זו שערוריה. לצערנו שוב בחרה המשטרה לעצור אנשי כוחות ביטחון שביצעו את משימתם בגבורה וביעילות, במקום לטפל בפורעים הערבים. אנו מקווים שהמערכת תתעשת בהקדם והעצורים ישוחררו''.

מ"מ ראש מועצת שומרון יוסי דגן הבהיר כי הוא מגבה את חברי כיתת הכוננות ותקף בחריפות את מעצרם. "המעצר השערורייתי הוא שיא נוסף שנשבר. מדובר בהתנהלות שאינה מתקבלת על שום היגיון ולא היתה מתרחשת באף אזור אחר בארץ.

"חברי כיתת הכוננות הגנו על היישוב ופעלו בסיטואציה של חשש לחטיפת ילדים. במהלך פעילותם הותקפו הם וחיילי צה"ל על ידי עשרות פורעים ערבים מהכפר עקרבא שיצאו לקראתם וזרקו עליהם אבנים וסלעים בכווה לפגוע ואף להרוג חלילה. מדובר באירוע ביטחוני לכל דבר, אשר כל המערכת עסקה בו מטעמי פיקוח נפש למרות השבת".

דגן הוסיף, ''אני לא רוצה לעלות על דעתי מה היה מתרחש אילו החשש לחטיפת הילדים היה מתממש. לא יתכן כי מתנדבי כיתת כוננות יקבלו יחס מחפיר שכזה מהמערכת''. הוא הדגיש כי כל בר דעת אמור לגבות את חברי כיתת הכוננות, ''ומן הראוי שהמשטרה תודה בטעותה ותשחרר אותם לאלתר".