אלפים בעקבות הל''ה

67 שנים מאז ניסו לוחמי הל"ה להעפיל אל גוש עציון הנצור, צעדו אמש אלפים בנתיב הל"ה. ראש המועצה: כולנו כאן מבהירים - השיירה נמשכת.

עדו בן פורת , ג' בשבט תשע"ה

צעדת הל''ה
צעדת הל''ה
צילום: גרשון אלינסון

בקור מקפיא של 7 מעלות צעדו הלילה (שישי) כ-10,000 משתתפים,לאורך 9 ק"מ את צעדת הל"ה, בעקבות 35 הלוחמים שנפלו בדרכם לגוש-עציון.

הצעדה החלה אמש בשעה 23:30 בקיבוץ נתיב הל"ה שבעמק האלה, במטרה לשחזר את המסע שעברו לוחמי הל"ה בדרך לגוש -עציון הנצור.

קבוצות של חניכי תנועות נוער, חיילים, תלמידי מכינות קדם-צבאיות, סטודנטים ומשפחות צעדו תוך הזדהות עם גבורתם של לוחמי הל"ה דרך עמק האלה, נחל גדור אל עבר "גבעת הקרב". הצעדה לוותה בסרטונים הממחישים את סיפור הקרב, ובשירי ארץ-ישראל סביב למדורות. לאורך הצעדה המשתתפים נהנו משתייה חמה ואכילת מרק.

בסיום הצעדה, בשעה 4:30 לפנות בוקר, התקיים טקס מרגש לזכר הנופלים בגבעת הקרב. ברחבת הטקס היה מופע לייזרים מרשים שבמהלכו הוקרנו שמות הנופלים על גבעת הקרב באופן ייחודי ועוצמתי במיוחד.

נשיא המדינה ראובן ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו שיגר את ברכתם לאלפי הצועדים. בסרטון שהוקרן בטקס אמר נתניהו: "ברכות למשתתפים במצעד, ברכות לתושבי גוש עציון והעומד בראשות המועצה. אני חושב שאתם מציינים כאן דבר חשוב, לפני 67 שנים הלכו כאן 35 לוחמים, הלכו ללא מורא כדי להגן על ירושלים וכדי ולהבטיח את הישוב היהודי בסביבותיהם. הם נפלו בקרב קשה והם סימנו לנו בעצם את הדרך".

"אנחנו בגוש-עציון ובירושלים בגלל התקומה המופלאה שלהם", הוסיף נתניהו. ''הטרור לא פסק הוא ממשיך להכות בנו ומנסה להכרית אותנו מארצו. הוא לא הצליח אז ולא מצליח היום. בזכות אותה גבורה ובזכות אותה מורשת, בזכות אותה נחישות והקשר שלנו לארצנו, לאדמתנו ולמולדתנו. אנחנו בונים אותם מפתחים אותה ומגנים עליה''.

שר הכלכלה נפתלי בנט התרגש מאוד מהמעמד, ובנאום שנשא אמר "הלכנו כאן אלפי צעדים באדמה היקרה הזו. באדמה שלנו. בארץ ישראל שלנו. התחברנו כאן לאבות שלנו, אלה משיירת הל"ה, אלה מהעלייה הראשונה והשנייה כשמדינה ריבונית הייתה חלום כל-כך רחוק. וגם לאבות האומה הישראלית, לאברהם יצחק ויעקב שהיו כאן. אנו מחוברים דרך המקום הזה ליהודים מכל העולם. ליהודים שערגו והתפללו לארץ הזו בכל הדורות.

."לא מתנצלים על יהדותנו, לא מתנצלים על המדינה היחידה בעולם שהיא מדינת הלאום היהודי, לא מתנצלים על האהבה שלנו לאדמה הזו, אדמת אבותינו".

צילום: גרשון אלינסון

ראש המועצה האזורית גוש-עציון דוידי פרל אמר בטקס כי "לפני 67 שנים עלתה שיירה של 35 לוחמי פלמ"ח על ראש הפסגה אך לא הגיעו אל הארץ המובטחת – לא הצליחו להגיע אל יישובי גוש -עציון. הלילה, אלפי בני נוער הולכים שעות ארוכות, בחשיכה, בקור ובמעלה התלול ואומרים ברגלים 'השיירה נמשכת'.

"השיירה שהחלה לפני 67 ממשיכה ומבטיחה שהלוחמים לא צעדו לשווא. אנחנו הגענו אל ההר ומיישבים את גוש עציון הפורח אליו לא הצליחו לוחמי הל"ה להגיע''.