2 מהנאשמים בהצתה בבי"ס ישוחררו למעצר בית

הנאשם השלישי ישאר במעצר עד לתום ההליכים. עורכי הדין בירכו על ההחלטה, אך הבהירו כי יערערו על המשך מעצרו של הנאשם השלישי.

שלמה פיוטרקובסקי , ז' בשבט תשע"ה

ההצתה בבית הספר הדו לשוני
ההצתה בבית הספר הדו לשוני
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בית משפט המחוזי בירושלים הורה לשחרר למעצר בית שנים מהנאשמים בהצתה בבית הספר הדו לשוני בירושלים, האחים שלמה רחמים ונחמן טויטו, מביתר עילית והורה לעצור את הנאשם השלישי, יצחק גבאי, עד לתום ההליכים.

השופט רם וינוגרד קבע שגם במקרים של עבירות קשות כמו רצח ואונס בית המשפט העליון הורה על שחרור בתנאי מעצר בית.

בעניין האחים טויטו נקבע, כי החלופה שהציעו בדרום הארץ וגילם הצעיר מטים את הכף לטובת שחרורם. "על אף חומרת העבירות ניתן להורות על שחרורם באיזוק אלקטרוני ובמעצר בית מלא של 24 שעות".

עו"ד איתמר בן גביר ואביחי חג'בי, המייצגים את הנאשמים, אמרו בתגובה, כי "בית המשפט ניתק עצמו מפוליטיקה ומנגינות רקע ולחץ תקשורתי של הפרקליטות והשב"כ. יחד עם זה ראוי היה לטעמנו לשחרר גם את גבאי ועל כך אנו שוקלים לערער לבית המשפט העליון".

נזכיר כי לפני כחודש וחצי הוגש נגד השלושה, פעילים בהתארגנות "להב"ה – למניעת התבוללות בארץ הקודש", כתב אישום בגין אירוע ההצתה בבית הספר הדו לשוני.

השלושה מואשמים בהצתה, התפרצות לבניין שאינו מקום מגורים והשחתת פני מקרקעין. בנוסף מואשם יצחק גבאי בנהיגה ללא רישיון ובהחזקת סכין.

על פי כתב האישום, ביום שישי, ה-28 בנובמבר, החליטו השלושה להצית ולרסס כתובות בבית הספר הדו לשוני בירושלים, בו לומדים יהודים וערבים.

הדבר נעשה כחלק מפעילותם של השלושה כנגד התבוללות וכנגד דו קיום בין ערבים ליהודים וכן לאחר שנודע להם כי בבית הספר הדו לשוני בירושלים התקיים טקס לזכרו של יאסר עראפת מספר שבועות קודם לכן, ועל רקע הפיועים שאירעו בעיר ירושלים ומתוך מטרה לבצע מעשה שיצור הד תקשורתי.

למחרת בערב הלכו הנאשמים ברגל לבית הספר כשהם מצויידים בבקבוקי בנזין, מצית, תרסיס הצבע ושקיות הניילון, וכשפניהם וידיהם מכוסות ונעליהם עטופות בשקיות הניילון.

יצחק גבאי ושלמה רחמים טויטו נכנסו לשתי כיתות דרך החלון, ושפכו דלק בכיתות. ובאותו זמן נחמן טויטו ריסס כתובות על הקיר שלשונן: "מוות לערבים", "כהנא צדק", "אין דו קיום עם סרטן" ו"די להיתבוללות".

לאחר ששלמה רחמים טויטו יצא מהחלון, הדליק יצחק גבאי אש בכיתות באמצעות המצית בה הצטייד מראש, והשלושה נמלטו מהמקום בריצה, נכנסו לרכב ונמלטו מהמקום.

כתוצאה ממעשיהם, פרצה אש שגרמה נזק כבד לבית הספר, בין השאר לשתי כיתות, לציוד שבתוכן, לחלונות ולמערכות האזעקה וכיבוי האש בכל בית הספר.

"השלושה מואשמים כי במעשיהם התפרצו בשתי הזדמנויות שונות לבניין בכוונה לבצע בו פשע וביצעו בו פשע והתפרצו מתוכו, שילחו אש בדבר לא להם, במטרה לפגוע בנכס המשמש את הציבור וכתבו בצוותא חדא על מקרקעין של זולתם שלא כדין. נוסף על כך, נהג יצחק גבאי ללא רישיון נהיגה, והחזיק שתי סכינים מחוץ לתחום ביתו או חצריו ולא הוכיח כי החזיקן למטרה כשרה", נאמר בכתב האישום.