אלופת אירופה: מכבי ת"א עלתה לראשות הבית

הצהובים היו כבר בפיגור 11 נקודות, אך משחק קבוצתי יוצא מהכלל ורבע רביעי מדהים, הביאו לניצחון נוסף על היריבה ממדריד. מכבי בראש.

נרי וייס , י' בשבט תשע"ה

סמית וטיוס. חגגו ניצחון יוקרתי
סמית וטיוס. חגגו ניצחון יוקרתי
צילום: עודד קרני, מנהלת הליגה

במקרים כאלה, כמו אחרי המשחק המטורף והניצחון הגדול על ריאל מדריד, ראוי להתחיל מהסוף. מכבי תל אביב עשתה זאת שוב, כשהנחילה לספרדים החזקים הפסד בשלב הטופ 16 ביורוליג, במשחק שהיה על ראשות הבית. 

הצהובים ניצחו את ריאל הספרדית בתוצאה 86:90, בעיקר בזכות רבע רביעי ענק בהגנה ובהתקפה. למעשה, גם בהפסד הקודם בגמר פיינל פור היורוליג בעונה שעברה, העמידו הצהובים את הספרדים על 86 נקודות. אז מי אמר שהקבוצה המכבית לא התחזקה השנה?

1. במחשבה ראשונית, קשה לשים את האצבע על מה ניצח עבור הצהובים מתל אביב את המשחק הקשה. לאחר עיון מעמיק במדדים השונים ובחלוקת הנקודות אפשר לראות זאת בבירור - מה שניצח עבור הצהובים את המשחק הגורלי הייתה הקבוצתיות היוצאת מן הכלל. ג'רמי פארגו ניווט בצורה מדהימה את המשחק ומצא את חבריו ל-9 אסיסטים. נתון שמדבר בעד עצמו. ואם גם עובדה זו לא מספיקה, אזי שחלוקת הנקודות השיוויונית בין שחקני הסגל הצהובים אומרת את הכל - אף שחקן לא התעלה ברמת הנקודות מעל שאר חבריו.

2. אחרי שניצחה את ברצלונה, מכבי עם 0:4 מול הספרדים העונה. מאז 2008 לא ניצחו הצהובים באותה העונה את ריאל וברצלונה יחד. בינתיים הצהובים ללא אף הפסד בהיכל החדש ששינה את שמו להיכל מנורה מבטחים. משנה את שמו ומביא מזל.

3. זה התחיל עם סופו, המשיך עם פארגו, מעט טיוס, לנדסברג, סמית' ואפילו היינס שסיים עם 17 נקודות באחוזים גבוהים לשלוש. נמצאה השיטה של מכבי ללא ספק - בכל רגע נתון יכול להתפוצץ שחקן ולנצח לבדו את המשחק. מי חשב שזה יהיה היינס?

4. לאחר המחמאות, צריך להגיד את האמת. אם את ריאל היה מאמן אדם אחר שאינו פאבלו לאסו, מכבי הייתה מפסידה. תחת לאסו החיים הרבה יותר קלים ליריבות, ורק הנהלת המועדון המדרידאי לא מתחשב בכך. בינתיים. ריאל כבר הובילה ב-11 נקודות הפרש מספר פעמים, ובכל זאת הפסידה. הסיבה: מאמן ריאל מדריד פאבלו לאסו.

לאורך המחצית הראשונה נראה היה שכמה שמכבי לא תנסה היא לא תצליח מול החבורה של ריאל. הספרדים במחצית ראשונה נדירה קלעו ללא הפרעה ואפשר היה להבין כיצד הם מחזיקים במאזן ניצחונות מושלם בטופ 16, יחד עם צסק"א מוסקבה הרוסית. אך כאמור, בעוד שאת צסק"א מאמן איטודיס הנהדר, בריאל נקודת החולשה היא לאסו, שעשוי בקרוב למצוא את עצמו ללא אף קבוצה.

בסיום, בתום משחק צמוד ומלא עניין, מנצחים הצהובים מתל אביב את ריאל האורחת, ושוב האלופה המכהנת מנצחת את סגניתה. הניצחון שווה עבור התל אביבים העפלה אל ראשות הבית ובכושר הזה, כנראה שריאל ומכבי ייפגשו פעם נוספת, בפיינל-פור שבמדריד.

קלעו למכבי ת"א: סופו ומרקז היינס (17 כ"א), סילבן לנדסברג (16), דווין סמית' (14), ג'רמי פארגו (11 ו-9 אס'), בראיין רנדל (6), ג'ו אלכסנדר (5) ואלכס טיוס (4).

קלעו לריאל מדריד: פיליפה רייס (20 ו-11 ריב'), גוסטבו איון (13), סרחיו יול (11), יואניס בורוסיס (9), ג'יי סי קרול (7), סרחיו רודריגס ורודי פרננדס (5 כ"א), אנדרס נוצ'יוני, יונאס מאצ'יוליס, מרקוס סלוטר וקיי סי ריברס (4 כ"א).


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il