מרקל תבקר בבית הכנסת היהודי בבודפשט

במהלך ביקורה בהונגריה, מרקל מתכוונת לדון עם ראש הממשלה אורבן באנטישמיות ושנאת הזרים המתגברת באירופה.

ניסן צור , י' בשבט תשע"ה

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל
קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל
פלאש 90

קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, הודיעה כי תבקר בבית הכנסת בבודפשט ותדון עם ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, באנטישמיות המתגברת באירופה, במהלך ביקורה בהונגריה ביום שני הקרוב.

דוברה של מרקל, סטפן שייברט, הודיע כי במהלך ביקורה של מרקל בבודפשט היא תדון עם ראש הממשלה אורבן בנושאי האיחוד האירופי, אך יקדישו זמן גם לאירועים על רקע אנטישמי והגזענות המתגברת באירופה בחודשים האחרונים ותבקר בבית הכנסת המרכזי בבודפשט.

"הסיכון שבשנאת זרים חייב להיות מזוהה בכל מקום בו היא נמצאת באירופה, וחייבים לדחות אותה. זה חייב להיות כך בגרמניה, כמו בכל מדינה אחרת באיחוד האירופי" אמר שייברט.

הוא התייחס גם למפלגת הימין הקיצוני בהונגריה "יוביק", שמנהיגיה נוהגים להתבטא כנגד היהודים ואף דרשו לערוך רשימה של יהודים המתגוררים בהונגריה "מאחר והם מהווים סיכון למדינה" כדבריהם. ראשי יוביק גם ארגנו מספר הפגנות ואירועים שכוונו כנגד היהודים המתגוררים בהונגריה. "העובדה שמפלגה שזכתה בכמעט 20 אחוזים בבחירות האחרונות מכילה אלמנטים של שנאת זרים, צריכה להדאיג אותנו" הוא הוסיף.

ביום שני האחרון, במהלך טקס זכרון לקראת יום השואה הבינלאומי שהוקדש לחיילים היהודים שנפלו במלחמת העולם הראשונה בהגנה על גבולות הונגריה, אמר אורבן כי "אנשים רבים בהונגריה פעלו בצורה מבישה במהלך מלחמת העולם השניה. להונגריה ישנו חוב מוסרי כלפי היהודים אותם היא סייעה לשלח למחנות ההשמדה שלושים שנה לאחר מלחמת העולם הראשונה".

אורבן נשא את הנאום למרות התנגדות מצד חברי מפלגתו וחברים ממפלגת יוביק שטענו כי אסור לראש הממשלה להתנצל על מעשי הונגריה בשואה.