יצחק מאיר מציג: י-ה אכסוף המאוחד

את הלהיט החסידי משולחן השבת מכירים רבים. כעת מגיעה הגרסה המאחדת מספר לחנים של הפיוט העתיק.

ערוץ 7 , י"ב בשבט תשע"ה

יצחק מאיר - י-ה אכסוף המאוחד
יצחק מאיר - י-ה אכסוף המאוחד
צילום: יחצ

יצחק מאיר - י-ה אכסוף המאוחד

לכבוד צאת מארז השבת שלו, מפתיע יצחק מאיר בקליפ מושקע של הפיוט החסידי המזוהה ביותר עם יצירתו: י-ה אכסוף. 

הפעם, מאיר לא שר את השיר במנגינה המסורתית הידועה, אלא בחר לאגד את מיטב הלחנים שיצאו במהלך השנים לפיוט זה. הבית הפותח מושר בלחנו של הרב יוסף צבי ברייער, מלחין חצר חסידות בעלזא. הבית השני בלחנו של יהודה גרין. הבית השלישי בלחן הפופולארי של אלי ביר והבית החותם בלחנו העליז של פינקי וובר שלרגל ההפקה הולבש כאן במילים חדשות.

ביצירה החדשה מארח יצחק מאיר לראשונה את מקהלת 'מלכות' החסידית, תחת שרביטו וניצוחו של המעבד פנחס ביכלר, העוטפת את היצירה בצלילים. בשיאה הוא חובר לדואט אל מי שביצע במקור את י-ה אכסוף המפורסם בגרסת 'לחיים-טיש', ילד הפלא  אהרון הלוי הוא הזמר מוטי ויזל (בילדתו שמו האמיתי נשמר בסוד. השם אהרון הלוי ניתן לו כשם כיסוי). על העיבוד והתזמור הופקד מעבד-הפלא בני לאופר (בנו הצעיר של משה לאופר).

מארז השבת אוגד בתוכו את ארבעת אלבומי השבת שהוציא יצחק מאיר: 'נשמות חדשות' 'עתיקא קדישא 1' 'עתיקא קדישא 2' ו'זעיר אנפין'. 

באלבומים אלו שיתף פעולה מאיר עם אמנים ידועי שם: דוד ד׳אור, אהרון רזאל, יוסי גיל, אבי בניון, יוסף קרדונר ועוד. 

"כששואלים אותי מדוע בחרתי בשם 'י-ה אכסוף המאוחד'?, אני משיב: מאוחד, כי הוא מאחד בתוכו פסיפס מרהיב של אמנים וזמרים שבאים מקהלים שונים", אמר מאיר, "מאוחד, כי הוא מאגד בתוכו את מגוון הלחנים החדשים שיצאו לפיוט הנפלא הזה. מאוחד, כי לנגינה ולמוזיקה יש את הסגולה המיוחדת לייצר הרמוניה ואחדות בין כול קצוות הקשת היהודית. דתיים ושאינם דתיים. חרדיים ולאומיים. אשכנזים וספרדים".