אנדורה: מניין ואוכל כשר באמצע הסקי

​משרדי הנסיעות מדווחים כי יותר ויותר דתיים מתעניינים בחופשות סקי והפניות גוברות משנה לשנה. צרכנות.

חזקי ברוך , י"ד בשבט תשע"ה

המתיחות בצפון וסגירתו של אתר החרמון והרצון של חובבי סקי דתיים ושומרי כשרות להנות מחופשה בלבן מאלצת אותם למצוא אלטרנטיבה אחרת.


בימים האחרונים המריאה טיסה לברצלונה ועליה קבוצה של דתיים ושומרי כשרות שיצאה למסע מטעם חברת 'נופש כשר'. אנדורה נמצאת שלוש שעות מברצלונה.


אנדורה, שנשמעת לראשונה כמדינה השוכנת בדרום אמריקה ממוקמת באירופה, בין ספרד לצרפת במרכז ההרים הפירנאים וזוכה לאחרונה לשגשוג תיירותי בין לאומי.

אם פעם חופשת סקי הייתה נחלתו של העשירון העליון היום היא הפכה ללהיט במגזר הדתי-לאומי. במחיר של כ-800 יורו יכול כל אדם להנות מחופשה של חמישה ימים מלאים הכוללת טיסה, מלון, אוכל כשר וטעים, תפילות במניין וכמובן כניסה לאתר 'גראנד ואלירה' מהיפים באירופה וציוד סקי.

משרדי הנסיעות מדווחים כי יותר ויותר דתיים מתעניינים בחופשות סקי והפניות גוברות משנה לשנה.

מנכ"ל 'נופש כשר', זיו טור, שבעברו היה איש היי-טק  מספר "במהלך עבודתי כאיש היי-טק הייתי בכל העולם וכל נסיעה הייתה ממש עונש. שכולם אכלו במסעדות אני ישבתי בחדר במלון ואכלתי ירקות או מנות חמות".

"אני לא חושב שדתיים שיוצאים לחופשה בחו"ל צריכים לסבול ולאכול טונה כל היום", אומר טור לערוץ 7, "אני מרגיש בעבודה שליחות שאני יכול לדאוג ולספק ללקוחות שלי אוכל כשר וטעים ביעדים רבים בעולם ולאפשר להם להשאיר את קופסאות השימורים בבית".  

אחרי היום הראשון והארוך באתר הסקי נפגשנו עם מיכאל ורותי אשר שהצטרפו לטיול, "מספרים כי כשנולדתי הרופאים הוציאו אותי עם מגלשי סקי ברגלים", מספר בצחוק אשר שסוגר בימים אלה 80, "עליתי לארץ משוויץ בגיל 15 ו-25 שנה עשיתי סקי רק בחרמון". גם אשתך גולשת? אני שואל, "אני גולש בשלג והיא גולשת במחשב".

 נציין כי אנדורה מציעה גם לאלה שלא חובבים סקי שפע של פעילויות, אופנועי שלג, מזחלות כלבים, מגלשות הרים, טרקים בהרים, הליכה בקניונים בטבע, אומגה וכמובן קניות ללא מס.

"היתרון בחברת 'נופש כשר' שרוב הטיולים שלהם הם בלי שהות של שבת בחו"ל דבר שמקל מאוד על המטייל הדתי", אומר אבי שהגיע עם חבר ילדות לעשות סקי בפעם הראשונה, "חשוב לנו לשמור על אורח חיים דתי בחו"ל, אוכל כשר ותפילות במניין במקום שאפילו אין בית חב"ד. אחרי יום ארוך באתר הסקי לא צריך לחפש אוכל כשר או לשבת עם מנה חמה בחדר המלון"

יותר ויותר דתיים מעדיפים חופשות סקי שמאפשרות להם טעם של חו"ל יוקרתי עם אווירה פסטורלית יחד עם שמירה על בעיות הצניעות. "בסקי כולם חייבים להתלבש באופן מלא", מספר לי אחד מחברי הקבוצה שמלמד באחת מהישיבות התיכוניות, "זו חופשה בה אני אוגר כוחות ונהנה תוך שמירה על רמה צנועה גם מבחינה רוחנית וגם מבחינה כספית".

לאחרונה מתנהלים מגעים להכשיר את מלון "מו" באנדורה לאחר שהבינו בהנהלה שיש ביקוש ממאות אלפי יהודים בעולם שרוצים לחופשת סקי עם אוכל כשר.

הגבאי התורן מכריז בארוחת הערב "ערבית" וכבר מתארגנת לה תפילה תוך מספק דקות. בתום התפילה אחד מחברי הקבוצה המתגורר באחד מהישובים ביהודה ושומרון מסביר, "מדובר בנסיעות קצרות שבהן אפשר לשמור על אורח דתי וכשר הדבר הפך למקובל מאוד בציבור הדתי בכלל והציבור ביו"ש בפרט". 

מנכ"ל 'נופש כשר' מסביר על השינוי שעבר על הציבור הדתי, "אני מתנדב גם בפעמונים ואני רואה שחופשה בחו"ל פעם בשנה זה כבר לא מותרות. החופשה בחו"ל הפכה להיות זולה וזמינה", אומר טור, "המטרה שבסופו של דבר אנשים יבינו שאפשר לעשות סקי במחיר זול עם אוכל כשר ולהשאיר את הקופסאות שימורים בבית".

הכתב היה אורח של לשכת התיירות בממשלת אנדורה וחברת 'נופש כשר'טוען....