שטיחי שאגאל נתלו מחדש בכנסת

שטיחי שאגאל שנוקו ושומרו בפעם השנייה מאז נתלו בכנסת ב-1969, הוחזרו למקומם בסיומו של שיפוץ מקיף שעבר טרקלין שאגאל.

חזקי ברוך , כ' בשבט תשע"ה

תליית השטיחים מחדש
תליית השטיחים מחדש
צילום: דוברות הכנסת

שטיחי שאגאל שנוקו ושומרו בפעם השנייה מאז נתלו בכנסת ב-1969, הוחזרו למקומם בסיומו של שיפוץ מקיף שעבר טרקלין שאגאל, לטקסים ואירועים, אליו מגיעים ראשי מדינות, נשיאים ופרלמנטים.

יו"ר הכנסת, יולי יואל אדלשטיין, אמר כי "הכנסת זכתה לאחת מיצירות האמנות הגדולות והחשובות למדינה ולעם היהודי ועלינו לשמור עליה מכל משמר, למען הדורות הבאים".

מנכ"ל הכנסת, רונן פלוט, אמר "אנו נערכים לתחילת כהונתה של הכנסת ה-20, לבואם של חברי הכנסת  והמבקרים הרבים, שביניהם גם אורחים רמי מעלה ומשלחות רבות מרחבי העולם. חשוב שהפרלמנט הישראלי יראה מכובד ויציג לראווה את הנכסים התרבותיים והאמנותיים שיש בו".

הטרקלין, קרוי על שם האמן היהודי יליד רוסיה מרק שאגאל (1887–1985), שתכנן ויצר את האומנות בטרקלין. על קירו המזרחי תלויים שטיחי קיר ענקיים – גובלנים – שתכנן שאגאל. ברצפתו קבועים 12 פסיפסים של האמן, ובקיר הצפוני, קבוע פסיפס קיר שלו.

בשנת 1960, עוד לפני שהחלה בניית המשכן הנוכחי, פנה יו"ר הכנסת קדיש לוז לאמן מרק שאגאל בבקשה שיכבד את הכנסת בעבודת אמנות שלו. שאגאל ביקש לנסות את כוחו ביצירת שטיחי קיר, אף שמעולם לא עסק בסוג זה של אמנות ואף שלא קל היה לתרגם את סגנון הציור שלו לעבודת האריגה. ב-18 ביוני 1969 התקיים במעמד נשיא המדינה טקס תליית השטיחים, בהם מוצגים מוטיבים תנ"כיים, מוטיבים מילדותו של שאגאל בוויטבסק שברוסיה ומוטיבים מההיסטוריה היהודית בעת החדשה.

בטרקלין שאגאל מוצגים בנוסף, שני מסמכים בעלי חשיבות היסטורית: העתק מגילת העצמאות המקורית ואמנת ירושלים. בעבר הוצגה בטרקלין המגילה המקורית, הכתובה על קלף, אך לצורך שימורה היא הועברה לגנזך המדינה.