ריבלין קורא לגנץ להצטרף לפוליטיקה

"העם בישראל מצפה שתוביל אותו. אין לי ספק, שהחופשה האישית שלך תהיה קצרה מהמצופה", אמר הנשיא לרמטכ''ל.

עדו בן פורת , כ' בשבט תשע"ה

גנץ וריבלין
גנץ וריבלין
צילום: חיים צח - לע''מ

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, אירח היום (שני) את הרמטכ"ל, רא''ל בני גנץ, ואת חברי פורום המטכ"ל לרגל סיום כהונתו של גנץ.

בטרם החל המפגש, נועדו הנשיא והרמטכ"ל על ענייני היום ולאחר מכן יצאו לתמונה קבוצתית עם כל פורום מטכ"ל.

בפתח המפגש, פנה ריבלין לחברי הפורום ואמר להם כי "השנה האחרונה היוותה נקודת ציון משמעותית בהיסטוריה של הפורום החשוב הזה. האלופים האחרונים שעוד שירתו בצה"ל במלחמת 'יום הכיפורים' פרשו ממנו והותירו את הבמה לדור חדש שחוויותיו המעצבות הן שונות ואחרות.

"מאז אותה המלחמה הזירה המדינית והצבאית משתנה תדיר ובקצב מסחרר. אם בעבר, נכשלנו בשל קונספציה שהעניקה לנו קורטוב יתר של וודאות הרי היום החשש הוא מפני מצב מתמיד של חוסר וודאות שיכרסם ביכולת קבלת ההחלטות שלנו. בסיטואציה של חוסר וודאות עיני העם בישראל נשואות לפורום הזה".

לדברי הנשיא ריבלין, פורום מטכ''ל הנוכחי הוכיח את נכונותו לקבל החלטות, לקחת סיכונים, ולעצור מזימות של טרור ופגיעה בחיי ישראלים גם במחיר סיכון מחושב, "בקיץ האחרון הוכחנו שאנחנו נכונים לעשות הכל כדי להשיב את השקט לדרום.

"אויבינו יודעים היטב שבמידת הצורך לא נרתע מלהתעמת ולהגן על חיי אזרחנו. אנחנו ערים לאיומים מקרוב ומרחוק ואנחנו נחושים לתת להם מענה נכון ומדויק. מדינת ישראל תשיב מלחמה שערה נגד כל מי שמנסה לאיים על חיינו וחרותנו''.

בדבריו אל הרמטכ"ל היוצא בירך אותו הנשיא, "בני היקר, היטבתי להכיר אותך הן כחבר בוועדת החוץ והביטחון והן מתוך הפגישות השוטפות בינינו. רגליך המאובקות צועדות בדרך-ארץ, מכירות כל שביל וכל גיא, כל גבעה וכל קפל קרקע, ועם זאת הובלת את צה"ל לפסגות שחקים גבוהות''.

ריבלין רמז כי היה רוצה לראות את גנץ מצטרף לפוליטיקה הישראלית, "אתה אולי פושט בקרוב את מדיך, אבל העם בישראל מצפה שתוביל אותו ותיאות להמשיך לשאת במשא העם, גם כאזרח. העם בישראל, כבר קרא לך 'לשוב מאחרי הצאן', כאשר כבר פשטת את מדיך בתום תפקידך הקודם, גם היום, אין לי ספק, שהחופשה האישית שלך תהיה קצרה מהמצופה.

"העם בישראל זקוק לך, בחזית ההנהגה של מדינת ישראל, ואני תקווה כי תמשיך ותשפיע מכוחך על מדינת ישראל. בטוחני שלמרות המזג הפיקודי השונה שלך ושל הרמטכ"ל המיועד, הרי שרוח המפקד, ובראשה המשימה להגנת מדינת ישראל, והחתירה לביצועה על הצד הטוב ביותר, תמשיך ותפעם בצבא ההגנה לישראל, על כלל זרועותיו, אגפיו, ופיקודיו".

צילום: חיים צח - לע''מ

הרמטכ"ל הודה לנשיא על המילים החמות ועל אירוח מפקדי הצבא בבית הנשיא, "כבוד גדול עבורי לבוא הנה לקראת סיום תפקידי כראש המטה הכללי עם פורום המטה הכללי. צה"ל הוא צבא העם ואנו עתידים לקיים כאן היום דיון על איך אנו מאפשרים לעם על כלל המרכיבים שלו, להמשיך לשרת בצה"ל".

''אתגרי הביטחון בפניהם ניצבת מדינת ישראל - מקרוב, מרחוק, מצפון ומדרום במימדים רבים, ישנים ומוכרים, חדשים ומתחדשים, הם אתגרים רבים מאוד. אתגרים המחייבים חשיבה מתמדת, בניין כוח תואם, מחייבים נכונות להפעיל את הכוח כאשר הדבר נדרש, ומחייבים ידע מקצועי רב באופן שבו אנו מפעילים את הכוח''.

הרמטכ"ל פנה אל הנשיא ואמר, "כנשיא התייצבת לתפקידך במהלך המלחמה ופגשנו אותך מהר מאוד במפקדות הפעלת הכוח בשטח, וראינו אותך לצערנו בביקוריך הנחושים, המתמשכים והמתחשבים אצל המשפחות השכולות שאיבדו את היקר מכל והמסורת הזו שאני שמח לראות שהיא מתקיימת וממשיכה להתקיים במדינת ישראל, בה בית נשיאי ישראל ממשיך לחבק את צבא ישראל, היא מסורת ראויה. אני מבקש להודות לך על העשייה בשמי ובשם הנמצאים פה. תודה רבה לך אדוני הנשיא".

במהלך הפגישה הוצגה לנשיא סקירת מודיעין עדכנית בכלל הזירות על ידי ראש אמ"ן, האלוף הרצי הלוי, ולאחר מכן הוצג לנשיא סטטוס הטיפול באוכלוסיות מיוחדות על ידי ראש אכ"א, אלוף חגי טופולנסקי, בתום הסקירות עדכנו חברי הפורום את הנשיא בנושאים העומדים על סדר יומם בתחומי אחריותם השונים.