אלי ישי: סכנת הגירוש הבא עדיין קיימת

יו"ר 'יחד' לערוץ 7: תרחיש עקירה נוסף טרם הוסר. יש ללמוד את לקחי טראומת ההתנתקות ולהתחייב לפעול בכל דרך נגד תכנית מסוג שכזה.

שמעון כהן , כ"ב בשבט תשע"ה | עודכן: 22:10

לא ניתן יד למהלך כזה. ישי
לא ניתן יד למהלך כזה. ישי
צילום: יונתן סינדל. פלאש 90

במערכת החינוך הממלכתי דתי מתקיים היום (רביעי) 'יום גוש קטיף' ובו לומדים התלמידים על הקמתו, פריחתו ועקירתו של החבל. בראיון לערוץ 7 אומר ח"כ אלי ישי, יו"ר תנועת 'יחד', כי אין להיות שאננים ותרחיש שכזה יכול לחזור על עצמו.

בראשית הדברים מדגיש חבר הכנסת ישי כי קיימת חשיבות מיוחדת להטמעת יום זה גם במערכות החינוך האחרות, החילונית והחרדית. "טוב שבני הנוער ילמדו את ההיסטוריה, נעשה כאן מעשה שלא יעשה, אנטי מוסרי ואנטי חברתי. ממשלת ישראל וכנסת ישראל קיבלו החליטה לגרש 8000 יהודים מבתיהם.

''זה דבר נורא, מחריד ומזעזע שאסור שיקרה בשנית ולא ניתן יד לעולמי עד לפינוי ישובים. חשוב שילמדו את הנושא בכל הארץ והנוער יבין שנעשה כאן דבר שהוא חרפה, דבר שלא ייעשה, כדי שדבר שכזה לא יקרה בשנית. חשוב שזה יילמד בכל בתי הספר ללא יוצא מן הכלל".

לנוכח דבריו אלה נשאל חבר הכנסת ישי אם גם כיום, לאחר מה שנראה כהתפכחות של הציבור הישראלי וכנטייה ימינה של רשימת הליכוד, קיימת סכנה ממשית של עקירה והתנתקות נוספת. ישי משוכנע שהתשובה חיובית ואכן קיים סיכון שכזה.

בהקשר זה הוא מזכיר את דבריו של אחד ממועמדי הליכוד לכנסת ולפיהם הוא מצדד בחלוקתה של ירושלים. "יש סיכון כזה. אני מקווה שאותו מועמד יחזור בו אבל יש סכנה כזו. הרי לקחתי את 'עוצמה לישראל' איתי כדי שלא נחזור על הטעות של 92' כאשר התחיה והרב לוינגר לא עברו את אחוז החסימה ושלושה מנדטים אבדו לגוש הימין, השמאל התחזק והגענו לאוסלו. לכן הלכנו יחד כדי לשמור על כל קול במחנה הלאומי כדי שדבר כזה לא יקרה בשנית".

"הלכנו לצעד חשוב ונועז לאחד את האוכלוסיות בחברה הישראלית, כיפות סרוגות ושחורות, לשמור על תורת ישראל עם ישראל וארץ ישראל. לא ניתן יד למו"מ שכזה, לעקירת שטחים ומסירת שטחים. אגב, זה מעולם לא היה משא ומתן אלא תמיד מתן ומתן".

בימי ההתנתקות ש"ס התנהלה בהנהגתו של חבר הכנסת ישי ובהנהגה זו התנגדה למהלך שאותו הוביל ראש הממשלה דאז שרון. על האופן שבו צפויה ש"ס הנוכחית להצביע במקרה שבו תובא תכנית דומה ישי מסרב להגיב. "לא אדבר על ש"ס של היום. נהגתי לאורך כל הדרך לא לדבר סרה על אף אחד ועל אף מפלגה", אומר ישי ומזכיר כיצד בימי המפלגה "אז הייתי ראש התנועה וישבתי עם מרן, הראינו למרן את כל הסכנות, הבאנו למרן מומחים ומרן יצא חוצץ נגד ההתנתקות. הייתי שם יום יום, בכינו יחד עם האנשים בשעת הגירוש. אלו ימים שלא ניתן לשכוח אותם. עד היום מהדהד במוחי הדבר הקשה הזה. אנחנו צריכים ללמוד על כך לומר לעצמנו שנילחם בכל כוחנו שדבר כזה לא יקרה עוד לעולם".

בהמשך השיחה עמו מספר ישי כי מפלגתו דאז, ש"ס, עמדה בפני פיתויים רבים שראש הממשלה שרון הציג בפניהם בתמורה לתמיכה בתכניתו, בין השאר מדובר בתקציבים וקצבאות כאלה ואחרים אך "סירבנו להיכנס".

כמי שרואה את עצמו שר הפנים בממשלה הבאה וכשר פנים בעברו מדגיש ישי את החובה לפעול בכל דרך על מנת להשלים את שיקומם של העקורים. הוא מזכיר בהקשר זה את מאמציו כשר התמ"ת לשיקום, להקמת ועדת מתאר שיזרזו את תהליכי השיקום, אך גם הוא משוכנע ש"כל מה שנעשה עבורם לא נעשה מספיק. צריך לתקצב אותם ואת בני המשפחה. יש כאן טראומות וחרדות ותחושות קשות שעדיין מלוות את בני הנוער. צריך לתקצב אותם כדי לסייע להשתקם".

בהמשך הדברים נשאל חבר הכנסת ישי אודות החבירה לברוך מרזל וסיכויי הישרדותה ביום שלאחר הבחירות. זאת בעיקר לנוכח דבריו באחרונה ולפיהם צפויה החבירה הזו להיפרד לאחר פרסום התוצאות. מאחר והוא שואף לחבור לממשלת נתניהו בעוד מרזל עשוי שלא להשתלב בממשלה שכזו.

ישי אינו ממהר להניח את הגולל על אפשרות של המשך השותפות ביום שלאחר מכן. "אני מקווה מאוד שהוא יישאר בקואליציה אבל אם הוא יחליט שלא להישאר בקואליציה אין ספק שיהיה תיאום. בחוקים אנטי דתיים הוא יעמוד חוצץ אתנו וכך גם בנושאים חברתיים, בנושאים הרגישים לעם ישראל לעולם התורה ולארץ ישראל. הוא כנראה יחליט שלא להיכנס לקואליציה. זה יהיה שיקול שלו, אבל נשמח להמשך שיתוף הפעולה למען החברה התורה והארץ".

חבר הכנסת ישי מציין כי ברוך מרזל מתייעץ רבות עם הרב מזוז, פטרונה הרוחני של 'יחד' ובמקביל עם רבנים נוספים איתם הוא בקשר. עוד הוא מציין כי בשעתו הרב עובדיה יוסף חיבב אותו "הוא נלחם בשעתו נגד האנשים שהפגינו נגד מרן. מרן חיבב אותו ואמר עליו 'ודיברת ב"ם – ברוך מרזל'".

ישי מספר כי אין בימים אלה כל מגעים בינו לבין חברי מפלגות אחרות, כפי שלטעמו ראוי ונכון שיהיה. "אין שום מגעים. מערכת הבחירות הזו מאוד מורכבת וברורה. כל מי שרוצה להיות במחנה הלאומי אומר את הדברים בבירור מראש ובלי גמגומים. מי שלא ורוצה להיות עם השמאל  - מגמגם או מעדיף שלא לומר זאת. אנחנו צריכים לשמור על המחנה הלאומי ואני שמח שמצטרפים אלי לעניין הזה".

עוד נשאל חבר הכנסת ישי אם צפויה לו בעיה כלשהי לשבת בקואליציה אחת עם מפלגת העבר שלו, ש"ס. ישי מגיב בנחרצות: "חלילה וחס. אנחנו לא פוסלים שום מפלגה. נרצה שכל המפלגות הלאומיות והדתיות והחרדיות ומי ששייך למחנה הלאומי יצטרפו לממשלה שתעשה את מה שמוטל עליה לעשות למען החברה בישראל תוך שמירה על הסטטוס קוו ועל זהותה היהודית של מדינת ישראל ועל תורת ישראל".

באשר למועצת חכמי ישראל המוקמת בימים אלה ומהווה הגוף הרוחני המאוגד שיוביל את החלטותיה של המפלגה מבהיר חבר הכנסת ישי כי לפי שעה לא ידוע הרכבה ובתוך כך לא ידוע אם חבר הכנסת ניסים זאב ייכלל בתוכה.