סערת פרס ישראל: גרוסמן הסיר מועמדות

איש השמאל הצטרף לכמה שהסירו את מועמדותם בשל התערבות נתניהו, שהסביר כי "ועדת הפרס הפכה למגרש הפוליטי של השמאל הקיצוני".

עוזי ברוך , כ"ג בשבט תשע"ה

מחרים או מוחרם? גרוסמן
מחרים או מוחרם? גרוסמן
פלאש 90

הסופר דויד גרוסמן הסיר הערב (חמישי) את מועמדותו לפרס ישראל בתחום הספרות ותקף בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו שלטענת גרוסמן מנהל "מסע הסתה" נגד אנשי יצירה בישראל.

הודעתו של גורסמן באה בהמשך להודעה דומה מצד חמישה מועמדים אחרים, בהם הסופר סמי מיכאל, חיים באר ואלי עמיר, שמחו על התערבותו של ראש הממשלה בהרכב הוועדות.

"קיבלתי את ההחלטה בתגובה למסע ההסתה שמנהל ראש הממשלה נגד בכירי המדענים והיוצרים בישראל", אמר גרוסמן לערוץ 2. "המהלך של בנימין נתניהו הוא מחטף ציני ודורסני שפוגע בחופש הרוח, המחשבה, היצירה של ישראל, ואני מסרב לשתף איתו פעולה".

ראש הממשלה נתניהו אמר מוקדם יותר הערב כי ועדות הפרס בתחומי התרבות הפכו בשנים האחרונות "למגרש משחקים פרטי של השמאל הקיצוני".

בהודעה שפרסם בעמוד הפייסבוק הפרטי שלו, כתב נתניהו: "ועדות פרס ישראל, בתחומים מסויימים של התרבות, הפכו במשך השנים למגרש משחקים פרטי של השמאל הקיצוני, האנטי ציוני והפרו-פלסטיני, שמטיף לסרבנות לשרת בצה"ל. זה לא משקף את החברה הישראלית ואת הזרמים והרבדים המגוונים שבה".

עוד הוא הוסיף "לא יתכן שעמדות פרו פלסטיניות ישתלטו בתחומים מסויימים על פרס ישראל. לא יתכן שבשם החופש האקדמי ידכאו פלורליזם אמיתי. אני מבקש להוציא כל שיקול פוליטי מוועדת הפרס. צריך להוציא את הפוליטיקה באשר היא, כל סוג של פוליטיקה, מוועדות פרס ישראל".