גנץ: "נוצר בכאב את רצח משפחת פוגל"

הרמטכ"ל בראיון פרידה. על גיוס החרדים ("לא רוצה משטרה צבאית בישיבות"), על הפוליטיקה ("נראה") ועל אייזנקוט ("יוביל בדרך טובה").

קובי פינקלר , כ"ז בשבט תשע"ה

טקס חילופי הרמטכ"ל
טקס חילופי הרמטכ"ל
צילום: דובר צה"ל

רגע לפני שרב-אלוף בני גנץ פושט את המדים אחרי 38 שנות שירות צבאי, שמענו ממנו, בין השאר, על תוכניותיו לעתיד, האתגרים הביטחוניים, סוגיית גיוס החרדים ויחסי ישראל-ארצות הברית.

הנשיא ראובן רבלין קרא לך אמש בטקס הפרידה להצטרף לפוליטיקה ולהנהיג את האזרחים. זה יקרה? בקרוב?

"הנשיא רבלין הוא נשיא מדינת ישראל. הוא אומר את אשר על ליבו ואני עושה את אשר על לבי. אני משתחרר היום, נראה בהמשך".

התגייסת לפני 38 שנה וקיבלת את הפיקוד על צה"ל לפני ארבע שנים. לנער הזה התפללת? מלחמות בעזה, מצרים משנה כיוון, סוריה מדממת, לבנון כבר לא מה שהיתה...

"אנחנו באמת חיים בארץ המובטחת שמונחת במקום ספציפי מבחינה גיאוגרפית וגיאופוליטית. אנחנו מוקפים אתגרים ולא תמיד יכולים ויודעים להשפיע על הדברים האלה. הרי אנשים שמתהלכים בכיכר תחריר או ברחובות דמשק או במדבר הסורי או בצפון הלבנון לא תמיד מושפעים ממה שאנחנו חושבים.

"יש הרבה מאד תהליכים בתוך המרחב והמקום הזה ואנחנו כמובן צריכים לעקוב אחריהם, להתאים את שיטות הפעולה שלנו ולעשות את מה שנדרש בזמן, במקום שנדרש ובעצם החיים הם לא תוכנית כבקשתך. לעיתים זה יקח יותר זמן ולעיתים פחות, אבל את כל מה שאנו עושים אנחנו עושים זאת באהבה".

כרמטכ"ל אתה מקבל את ההנחה שמקומם של לומדי תורה הוא בהיכלי הישיבה ולא בצבא?

"אין ספק שעילויים שלומדים תורה ומשמרים את הידע ההלכתי הוא דבר מאד חשוב. אף על פי כן אני חושב שיש מקום לחרדים לשרת בצה"ל ולקחת חלק פעיל גם במרכיבי ההגנה על מדינת ישראל לא רק בדרך התורה.

"אני מאד שמח שהמספרים של החרדים בצבא הולכים וגדלים. אנחנו רואים ששני הצדדים יכולים ומקבלים האחד את השני. זו מגמה שהולכת ומתרחבת, משתפרת ורצויה.

מנגד, יש קבוצות לא קטנות במגזר החרדי שלא מקבלות הנחה זו. אתה רואה מציאות בה המשטרה הצבאית פושטת על היכלי ישיבות ועוצרת סרבני גיוס?

"לא הייתי רוצה שנגיע לסיטואציה שבה יעצרו אנשים בהיכלי הישיבה ואני מקווה שתמצאנה הדרכים הנכונות להרחיב את השיתוף בינינו ובין החרדים. צריך להבין שאנחנו מגיני הארץ הזו ולא אויביה".

מחליפך בתפקיד, גדי אייזנקוט, הוא קצין לוחם ותיק ועתיר ניסיון. באיזו תחושה אתה עוזב את לשכת הרמטכ''ל?

"אני הולך בסיפוק רב על ארבעה עשורים של שירות ועל ארבע שנות כהונה ועל ההזדמנות שהיתה לי ולמפקדים נוספים להוביל את הצבא. אני מאד סומך על גדי שזאת הזדמנות נהדרת לאחל לו הצלחה.

"אני משוכנע שהכישורים והאישיות שלו יובילו אותנו בדרך טובה. מהבחינה הצבאית אני מאד בטוח ביכולות שלנו. אם החברה תהיה בסדר והצבא בסדר גם מול איומים חיצוניים אי אפשר יהיה לנצחנו".

הסדק ביחסים בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא ארה"ב אובמה משפיע על הקשר הביטחוני של צה''ל וצבא ארה"ב?

"כשמתבוננים על אתגרי הביטחון של מדינת ישראל, אין ספק ששיתוף פעולה בין-לאומי ויחסים יציבים עם ארצות הברית הם אכן נכס מאד משמעותי לביטחון הלאומי. אנחנו מצליחים בצה"ל לקיים קשר נהדר עם חברינו בארצות הברית ובפרט עם שאר המדינות בצורה טובה.

"אני חושב שהקשר הזה מאד חשוב. אני מבין שיש לעיתים מתחים מדיניים שזה לגיטימי אבל אנחנו כצבא צריכים לשמור על קשרים וטובים. בסוף הקשר חשוב".

הרמטכ''ל בני גנץ, אתה עוזב בעצב את התפקיד?

"לא עצב. יש תחושה של סיפוק. אני משאיר מאחוריי הרבה עשייה, הרבה רגעים לא פשוטים, לא מעט כאב על אזרחים וחיילים שנפגעו ואני גם נוצר בכאב רגעים לא פשוטים כמו למשל הרצח המזעזע של משפחת פוגל. אבל מאידך, אני גם מתכבד בעשיה ובתחומי סיפוק רבים ובחפץ לב מסתכל קדימה".