מדוע וינשטיין אינו בולם הסתה נגד חרדים?

היועמ"ש לממשלה הבהיר כי אין להעמיד לדין את הארגון שפועלים למנוע מציבור חרדי לרכוש דירות בקרית יובל. חברי המועצה החרדים זועמים.

חיים לב , כ"ט בשבט תשע"ה

יהודה וינשטיין
יהודה וינשטיין
צילום: פלאש 90

"היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, נוקט ביד רכה כלפי המסיתים והרודפים את הציבור החרדי. אם היה מדובר במקרה הפוך, אין ספק שהחלטת היועץ וינשטיין היתה שונה" - כך טוענים יו"ר סיעת "יהדות התורה" בעיריית ירושלים, אליעזר ראוכברגר, וחבר המועצה מיכל הלברשטאם, לנוכח סירובו של היועץ וינשטיין, להעמיד לדין את הארגון המכנה עצמו "ועד קרית יובל החופשית", הפועלת במטרה למנוע מציבור חרדי לרכוש דירות בקריית יובל, ובניגוד לחוק.

לדבריהם, פעילות "ועד קרית יובל החופשית" פורסמה כבר לפני חצי שנה, ובעקבות הפרסום פנה עו"ד מנחם מושקוביץ' אל היועץ המשפטי לממשלה, בשמם של ראוכברגר והלברשטאם, וביקש מהיועץ להורות למשטרה לפתוח בחקירה לאיתור הפעילים המזוהים עם הגוף העלום ולהעמיד לדין בגין התארגנות בלתי חוקית, גזענות והסתה.

"אין מחלוקת כי תופעה בזויה זו ראויה לגינוי ויש לטפל בה ולעקור אותה מן השורש. אין ספק כי כל אדם בר דעת מבין היטב כי יוזמות שכאלו כל כולן מבוססות על שנאת האדם, וכל מהותן הינה הגברת הקיטוב והשנאה של האוכלוסייה החרדית והחילונית בעיר ירושלים", כתב עו"ד מושקוביץ' במכתב ששיגר בשעתו לוינשטיין, והדגיש כי מדובר בפגיעה ב"חוק יסוד כבוד האדם וחירותו", וכן בעבירה על חוק העונשין האוסר עבירות התאגדות לצורך עשיית מעשה שמשמעותו, הן המפורשת והן המשתמעת, הינה להביא לגזענות ו/או להמרדה כנגד ציבור".

ראוכברגר והלברשטאם מתחו ביקורת קשה על העובדה שלקח לו ליועץ המשפטי לממשלה יותר מחצי שנה כדי להשיב על המכתב, ובסופו של דבר לדחות את הפניה כאילו אין כאן עבירה על החוק, והרשות נתונה והכל מותר.

 "לא יכול להיות שכאשר מדובר בציבור חרדי, שוב ושוב מתעלמים מההסתה הנעשית כלפיו, ומהרדיפה הבלתי פוסקת שלו. מדובר בקבוצה של אנשים שעושים כל שבידם כדי להסית, לפגוע ולהדיח כלפי הציבור החרדי בקרית יובל. אם זו איננה עבירה על החוק וזו לא אפליה וגזענות, מעניין מה לדעת היועץ וינשטיין כן נחשב להסתה והמרדה. כנראה שעד שלא תהיה חלילה אלימות פיזית כנגד ציבור חרדי, כתוצאה מההסתה והרדיפה הנוראה הזו, מערכות הצדק לא יתעוררו". 

עו"ד מנחם מושקוביץ אמר כי "אנחנו נלמד את תשובת היועץ המשפטי לממשלה, שבסיומה נחליט עם מרשיי על האפשרויות המשפטיות העומדות בפניהם"