הרב מלמד: הבית היהודי נשמע לרבנים

הרב זלמן מלמד קרא בשיחתו השבועית לאחדות גדולה ואף הבהיר כי בניגוד להשמצות אנשי הבית היהודי מתייעצים עם רבנים.

ערוץ 7 , ל' בשבט תשע"ה

הרב זלמן מלמד
הרב זלמן מלמד
הלל מאיר

באדיבות אתר 'ישיבה'

ראש ישיבת בית אל, הרב זלמן מלמד, התייחס בשיחה עם תלמידי הישיבה למערכת הבחירות בישראל.

בפתח דבריו הרחיב הרב מלמד על נושא האחדות - גם במחנה הפוליטי, "אחדות בישראל היא קידוש ה' ולכן כמה שהיינו מאוחדים יותר גרמנו לקידוש שמים גדול יותר. אילו זכינו שכל עם ישראל היה מאוחד הגאולה הייתה באה. אילו זכינו שלפחות כל הציבור הדתי והחרדי היה מאוחד - איזו השפעה עצומה הייתה? במקום שיריבו אחד עם השני, ההשפעה על שאר חלקי הציבור הייתה עצומה".

"כשמאוחדים יש יותר כוח. נאמר 'ורדפו מכם חמישה מאה, ומאה מכם רבבה ירדופו' - אם חמישה רודפים מאה - כל אחד רודף 20, 'מאה מכם רבבה ירדופו' - כשמאה יחד הם יכולים לרדוף רבבה כלומר כל אחד רודף 100. כשציבור נמצא יחד, כל אחד מכפיל את כוחו. יחד זה כוח ולכן אני תמכתי שתקומה והבית היהודי ירוצו יחד. לא צריך לטשטש את הדעות אך יש משותף רחב מאוד".

בהמשך הדברים התייחס הרב מלמד לטענות לפיהן הבית היהודי לא פעל כמצופה בענייני דת ומדינה, "אני הייתי בעניינים וכבר לפני שנה כל חוק בענייני דת ומדינה הובא לפני הרבנים. מה שהרבנים אמרו שלא שייך - הבית היהודי עצר את זה".

אמנם, ציין הרב מלמד, שני חוקים עשו הרבה רעש, אך גם לגביהם הבית היהודי עשה את הכי טוב שהיה אפשר. בעניין חוק לגיוס חרדים - היום לא כופים על אף אחד ללכת לצבא, "כל מי שרוצה להישאר בישיבה יכול להישאר ואף אחד לא נפגע. מה שידוע מתחת לפני השטח שהציבור החרדי מאוד מרוצה מהתוצאות, אמנם יש כמה מסגרות שלא מרוצים אך זה מפני שעכשיו תלמידים מגיל 23 יכולים לקבל פטור משירות, והתוצאה היא שתלמידים עזבו את הישיבות ויש ישיבות שהצטמצמו. אבל אף אחד לא הכריח את התלמידים לעזוב את הישיבות. אם האברכים ישבו בכולל רק כי היו חייבים להיפטר מהצבא, אז איזה אברכים אלו? החוק הזה עשה טובה גדולה לציבור החרדי ותלמיד חכם חשוב מאוד בציבור החרדי אמר לי 'זו הצלה לחרדים'".

החוק השני שעשה הרבה רעש הוא חוק הגיור, היו הרבה דיונים והצעות ובסוף התקבלה הצעת מחליטים של הממשלה. הצעת המחליטים של ממשלה  אפשר לשנות  בצורה קלה בניגוד לחוק. גם יש בהצעת המחליטים הרבה מגבלות שבפועל נשארו לרבנות כל הסמכויות". הוא סיפר כי בשבוע שעבר היתה פגישה ברבנות והראו לרבנים הראשיים את התקנות וההצעות והסבירו להם כיצד זה יעבוד והרבנות אמרה שזו החלטה מצויינת.

"המאבק על דמותה של המדינה מאוד מחריף וקשה מפני שיש כאלה שרוצים חוקים פרטיים למען אנשים עם נטיות כאלה ואחרות. הם אמנם לא באים לכפות את דעתם אלא אומרים שיתנו להם את התנאים שלהם. ואנחנו צריכים להסביר להם למה אנחנו לא מוכנים לכך. התורה אוסרת אבל הם לא במקום הזה. ולכן צריכים אחדות גדולה מאוד ועל כולם להיות מחוברים יחד".

לסיום אמר הרב מלמד כי הוא מתפלל שאחרי הבחירות מפלגת יחד  תתחבר לבית היהודי ויתלכדו לסיעה אחת בתוך הכנסת, "ואם כל המפלגות הדתיות , גם מפלגות החרדים, יתאחדו, תהיה זו המפלגה הגדולה ביותר ויוכלו אפילו לבקש את ראשות הממשלה. אנחנו מפחדים מזה? למה לא ללכת על זה?".