איראן עושה שרירים

מנהיג איראן עלי חמינאי מאיים: יבוא יום בו נטיל סנקציות נגד המערב.

דלית הלוי , ל' בשבט תשע"ה

Iranian Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei
Iranian Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei
Reuters

איראן מפגינה שרירים במו"מ שהיא מנהלת עם המעצמות בנוגע לתכנית פיתוח הגרעין, ואינה רומזת על כוונה כלשהי להגמיש את עמדותיה.

בנאום לאומה אמר המנהיג הרוחני של איראן עלי ח'מינאי, כי איראן מתכוונת להילחם בכל עוזה בסנקציות הבינלאומיות המוטלות עליה, ובכלל זה באמצעות יצוא הגז.

לדברי ח'מיאני, גם אם איראן הייתה משלימה עם תכתיבי המערב בנוגע לתכנית פיתוח הגרעין הסנקציות נגדה לא היו מוסרות, שכן המערב עוין את עיקרון המהפכה האסלאמית של המשטר.

ח'מינאי חשף, כי הממשל האמריקני שלח איגרת למשרד החוץ האיראני בנוגע למאבק בדאעש, אך ציין כי האמריקנים אינם באמת לוחמים נגד הארגון אלא דווקא מסייעים לו כפי ש"הוכיחו" תמונות בדבר "אספקת נשק" מארה"ב לדאעש.

איראן משקיעה תשומות אדירות בפיתוח הצבא והתעשייה הצבאית, והיא כבר איימה לחסום את מיצרי הורמוז למעבר מכליות נפט ממדינות המפרץ לאירופה.

במקביל, סייעה איראן למליציה החו'תית שיעית בתימן להשתלט על הבירה צנעא ועל עיר הנמל חודיידה בים האדום, והיא ממשיכה לעודד את החו'תים להמשיך בתנופת הכיבושים עד להשתלטות על העיר עדן, שתאפשר לה לחלוש את המוצא האסטרטגי לים האדום, ומשמעות הדברים יכולת לחסום את הסחר בין אירופה (וישראל) עם אסיה.