בודפשט: חברי המועצה זכרו, הקיצוני נשאר לשבת

הקהילה היהודית בהונגריה סוערת בעקבות סירובו של פוליטיקאי ממפלגת הימין הקיצוני לעמוד לדקת דומיה לזכרו של הרב הראשי לשעבר.

חיים לב , ג' באדר תשע"ה

בודפשט
בודפשט
קובי פינקלר

ההקצנה נגד יהודים באירופה נמשכת: הקהילה היהודית בהונגריה סוערת בעקבות סירובו של פוליטיקאי ממפלגת הימין הקיצוני לעמוד לדקת דומיה לזכרו של הרב הראשי לשעבר.

ביום שישי האחרון שיגרה הפדרציה של הקהילות היהודיות המקומיות גינוי חריף למעשיו של Laszlo Benke שייצג את מפלגת 'יוביק' במועצת עיריית בודפשט ואף דרשה ממנו להתפטר מתפקידו.

על פי העיתונות המקומית, האירוע המשפיל אירע לפני כשבוע אז התבקשו חברי מועצת העיר לעמוד לדקת דומיה לזיכרו של יוסף שוויצר, הרב הראשי בעבר של הונגריה שנפטר ב -5 בפברואר 1992 ואף היה 'תושב הכבוד' של המחוז.

בקהילה היהודית המקומית טענו כי לא די בכך שהלה סירב לעמוד ונשאר לשבת, מאוחר יותר הוא אף התגאה במעשהו זה והתרברב בפני חבריו על הישארותו לשבת.

 "התקרית הגזענית ואנטישמית הגלויה מראה בבירור את פניה האמיתיות של יוביק" נמסר בהצהרה של הפדרציה היהודית. הארגון קרא ליוביק לגנות את מעשיו וכאמור, לפוליטיקאי להתנצל ואף להתפטר.

אולם 'יוביק' העבירה את העניין מסדר היום ובהודעה שנמסרה מטעמה אמרה כי "ההנצחה לא הייתה רלוונטית מנקודת המבט על ההתקדמות של המדינה ורווחתם של האנשים".