במרתון ת"א לא לומדים מטעויות

ביום שישי הקרוב צפוי להתקיים בתל אביב מירוץ המרתון המסורתי. בנוסף לביקורות על קיומו, גם מזג האוויר החם הצפוי לרצים מהווה סיכון

נרי וייס , ו' באדר תשע"ה

פינוי הפצועים במרתון תל אביב הקודם
פינוי הפצועים במרתון תל אביב הקודם
צילום: רועי אנגל

לאחר שבשנה שעברה העניקו כוחות מד"א טיפול רפואי מקצועי ומציל חיים לכ-85 נפגעים שחשו ברע והתמוטטו, גם השנה נערכים במד"א בכוננות מלאה על מנת לאבטח רפואית את המשתתפים הרבים במירוץ המסורתי.

עונת המרתונים תתחיל רשמית ביום שישי הקרוב, כשבתל אביב יוזנק המירוץ המסורתי. לצד העיסוק הבריא לכשעצמו, מרתון תל אביב טומן בחובו בעיה של ממש. בעיר שנמצאת על שפת ים תיכון, מזג האוויר החם והלח מהווה סכנה של ממש לעשרות אלפי הרצים. כשמזג האוויר הצפוי ביום שישי הקרוב עשוי להגיע לכדי 25 מעלות ומעלה, עשוי דבר זה להביא להתמוטטות של עשרות ממשתתפי המירוץ המסורתי.

בכל שנה גורר מירוץ המרתון המתקיים בעיר ללא הפסקה ביקורות מבית, כשאלפי מתושבי העיר נצורים ביום שישי הלחוץ בשל חסימת הכבישים הרבים בעיר. לצד ביקורת זו, נתונים מארגני המירוץ לביקורות על עצם קיומו של המירוץ, זאת בשל התמוטטותם של מאות ממשתתפי המירוץ בכל שנה.

רק בשנה שעברה העניקו שירותי מד"א שבעיר טיפול ל-85 נפגעים שסבלו ממכות חום, התעלפויות, חבלות קלות והתייבשות בשל מזג האוויר הקשה והחם ששרר ביום המרתון. "הכוחות הרבים שהיו פזורים לאורך המסלול הצליחו להעניק טיפול לכל אחד מהנזקקים ופינו 23 מתוכם לבתי החולים השונים באזור" נמסר ממד"א.

בשל מזג האוויר הצפוי ביום שישי הקרוב, החליטו מארגני התחרות שלא למנוע את קיום המירוץ המסורתי כי אם להקדים את זמני ההזנקה. 

מקצה המרתון המלא יוזנק ב-5:45 בבוקר במקום 6:30, חצי המרתון יוזנק החל מ-7:20 - במקום 8:00 בתכנון המקורי והמקצים ל-10 ק"מ יצאו לדרך החל מ-6:30 במקום בשעה 7:00 כפי שתוכנן במקור מראש.

בכדי להימנע מתביעות, החליטו בעיריית תל אביב לחייב את משתתפי המירוץ להציג אישור רפואי חתום בידי רופא, וכי לא מספיק להציג הצהרת בריאות אינטרנטית כפי שהיה נהוג בשנים האחרונות. בעקבות כך ובשל גם מזג האוויר הצפוי נראה כי כמות הנרשמים לכלל המקצים בשישי הקרוב תהיה נמוכה בהשוואה למירוץ שהתקיים בשנה שעברה. 

בכדי למזער נזקים, פירסמו במד"א מספר המלצות כיצד רצוי להיערך לריצה ביום שישי הקרוב: "הקפידו לצרוך ארוחת בוקר ביום המרתון כזו שתאפשר לרצים ריצה נעימה ולא תכביד על מערכת העיכול. הימנעו מאכילת פירות ומוצרי חלב, ובמהלך המרתון, יש להקפיד לאכול ולשתות לפי תזמון מדויק ולא על פי החשק".

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין אמר כי "כבכל שנה במהלך המרתון, אנו מקפידים על היערכות מלאה על מנת להעניק סיוע רפואי מקצועי למי שיזדקק לו במהירות הרבה ביותר האפשרית. כוחות מד"א הוכיחו כי הערכות נכונה הכוללת צוותי רפואה רבים וכלי רכב ייעודיים לתנאי השטח מבטיחה טיפול יעיל ומהיר בנפגעים וגם השנה הכוחות ערוכים בכוננות מלאה ובכוחות מתוגברים על מנת לסייע למשתתפי מקצי המרתון השונים. בכדי להימנע מפגיעות שונות אני פונה למשתתפי המרתון להקפיד על הנחיות הרפואיות והבטיחותיות ומאחל למשתתפים הנאה מלאה ובטוחה".


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il