הפרלמנט האיטלקי: לקדם ההכרה במדינה פלסטינית

ההצעה הוגשה על ידי המפלגה הדמוקרטית של ראש הממשלה מתאו רנצי, ואושרה ברוב של 300 תומכים מול 45 מתנגדים.

ניסן צור , י' באדר תשע"ה

מסייעים. איטליה
מסייעים. איטליה
פלאש 90

הסחף נמשך. לאחר שמספר מדינות באיחוד האירופי הכירו במדינה פלסטינית, העביר ביום שישי גם הפרלמנט האיטלקי החלטה הקוראת לקדם את ההכרה במדינה פלסטינית.

ההצעה הוגשה על ידי המפלגה הדמוקרטית של ראש הממשלה מתאו רנצי, ואושרה ברוב של 300 תומכים מול 45 מתנגדים. הצעה נוספת שהועלתה להצבעה וזכתה לרוב גדול היתה קריאה "לשני הצדדים לשוב למשא ומתן ישיר בין ישראל והפלסטינים".

כמו בשאר מדינות אירופה שהעבירו החלטה דומה, ובהן צרפת, שבדיה, ספרד ובריטניה, גם ההחלטה של הפרלמנט האיטלקי אינה בעלת תוקף מחייב ומהווה הצבעה סמלית בלבד. חברי הפרלמנט דחו הצעה נוספת להכרה במדינה פלסטינית, אותה הגישו מפלגת הירוקים והמפלגה הליברלית במשותף, שקראה "להכיר באופן מלא ורשמי במדינה פלסטינית".

ההלטה לבחור בנוסח המרוכך יותר של ההחלטה "לקדם את ההכרה במדינה פלסטינית" ולא להכיר בה עדיין בפועל, הכעיסה את ראשי הוועד הפועל של אש"ף שהעבירו ביקורת על ההחלטה. הם קראו לממשלה האיטלקית שלא לנקוט בצעד סמלי בלבד ללא משמעות אלא לנקוט בצעדים מעשיים על מנת לתמוך בהקמת מדינה פלסטינית.

"אנו קוראים לממשלה האיטלקית להכיר במדינה פלסטינית ללא שום תנאים, לנקוט בצעדים רציניים וקונקרטיים לסיום הכיבוש הישראלי ולפעול למען שלום צודק" אמרה חברת הוועד הפועל של אש"ף חנאן עשראווי.

גם ישראל פרסמה תגובה להחלטת הפרלמנט האיטלקי. בהודעה שמסרה שגרירות ישראל ברומא נמסר כי "ישראל מקבלת באופן חיובי את הבחירה של הפרלמנט האיטלקי שלא להכיר במדינה פלסטינית וההעדפה שלו לקיום משא ומתן ישיר בין ישראל והפלסטינים".

עמדתה הרשמית של ממשלת איטליה היא תמיכה בפתרון של שתי מדינות שגבולותיהן ייקבעו במשא ומתן ישיר בין ישראל והפלסטינים.