"לא צריך החלטת ממשלה כדי להחיל החוק ביו"ש"

בכנס היסוד של "הקרן הציונית לישראל", אמרה קרולין גליק כי "מה שצריך זה רק החלטה של שר הביטחון, להפסיק את הממשל הצבאי".

ישי קרוב , י' באדר תשע"ה

קרוליין גליק
קרוליין גליק
Marc Israel Sellem/POOL/Flash90

סגן השר לשעבר וחבר רשימת הליכוד לכנסת, איוב קרא, השתתף היום (ראשון) בכנס היסוד של "הקרן הציונית לישראל" שהתקיים במרכז מורשת בגין.

במהלך הכינוס אמר קרא כי "בזירה הציבורית והפוליטית אנו עדים לניסיון להפיל את שלטון הימין באמצעות תנועות חוץ פרלמנטריות. הקרן הציונית תביא את המענה לתופעה ותחזק את המחנה הלאומי".

במהלך הכנס הושק ספרה החדש של קרולין גליק "סיפוח עכשיו", אשר מתווה פתרון חלופי לקונספט שתי המדינות. בהקשר זה אמר קרא כי "בעבר, בכל מערכת בחירות נושא השלום היה דומיננטי מאד, והיום לא מדברים עליו. היום הם לא מזכירים את שתי המדינות לשני עמים. התיאוריה שלהם פשטה רגל".

בכנס השתתפו עמותות וארגונים חוץ פרלמנטריים רבים מהמחנה הלאומי, אשר הציגו במשותף בפני קהל המשתתפים בכנס את פעילותם בזירה הציבורית בישראל. בין השאר היו: "אם תרצו", "זכויות אדם כחולבן", "בצדק", "חזון לאומי", "צעד ימינה", "מרכז תדמי"ת", "מדינה אחת ישראל", "הפנים של ישראל", "המרכז לחקר מדיניות המזרח התיכון" "ארץ צבי", "פורום גיוס העדה הנוצרית", התנועה למשילות ודמוקרטיה, משוררים לימין ישראל, "זכות הציבור לדעת", "התנועה למדינה יהודית", "המרכז לקידום יחסי ישראל אירופה", ועוד.

לפני כשנה, כאשר יצאה המהדורה האנגלית של "סיפוח עכשיו", הודו מושלים, סנאטורים, חברי בית הנבחרים, ומועמדים אפשריים לנשיאות ארצות הברית ב-2016, כי הספר שינה את תפיסתם בנוגע למדיניות האמריקאית הרצויה במזרח התיכון.

במהלך פאנל שהתקיים בו ראיין רונן שובל את קרולין גליק, הסבירה גליק את התזה שלה "כבר למעלה מ-90 שנה קיימת התפיסה הזו של חלוקת הארץ, היא נכשלה פעם אחר פעם, אך עדיין קיימת משום מה. הערבים התמידו כל הזמן בגישתם, ששללה את הפתרון הזה על הסף, רק אצלנו דבקים בה. כאן אני מציגה מתווה חלופי ומנומק לתפיסה השלטת".

במענה לשאלה איך בפועל אפשר ליישם את הדברים, השיבה כי מבחינה חוקית אין צורך בהחלטת ממשלה כדי להחיל את החוק הישראלי על יהודה ושומרון. "כל מה שצריך זה רק החלטה של שר הביטחון, להפסיק את הממשל הצבאי ולהחיל בשטח את החוק הישראלי".

העיתונאית ואשת התקשורת אמילי עמרוסי, הסבירה בנאומה בכנס כי ארגוני 'הקרן הציונית החדשה' אינם תלויים דווקא במנוע כלכלי, משום שיש להם את הכוח שהניע את החלוצים וראשי הציונות. הקרן מציעה בעיקר לאדם מן השורה, שאינו אוהב את היאחזות האליטה הישנה בקרני המזבח, את האפשרות להשפיע ולשנות באמצעות אפיק תרומה. עוד הוסיפה עמרוסי כי "כקבוצה שמודרת מאזורי הכוח עלינו להבין שלא נצליח לחולל שינוי אם לא נשכיל ליצור בריתות וקואליציות עם אוכלוסיות מודרות אחרות. עלינו לכבד את כאבם של הערבים וללכת איתם יד ביד למאבקים, ורק כך נוכל להשמיע את קולנו. הלגיטימציה שלנו תהיה רק כאשר ברמה המוסרית נדע להתחבר לקהלים מודרים נוספים".

יו"ר הקרן הציונית לישראל, ליאור שורקה, אמר "אל מול מאות עמותות פעילות וממומנות בנדיבות בכסף זר הפועלות בעד יצירת שתי מדינות דה פקטו, יש בזירה הציבורית בישראל רק מספר קטן של עמותות פרו ישראליות. באמצעות הכנס ופעילות נוספות שאנו מקדמים, אנו פועלים לשנות את התמונה ולעודד יזמים חברתיים ופעילות חוץ פרלמנטרית שיהיו מזוהים עם הציונות. זו זירה שאסור לנו להפקיר".