המשטרה תפצה את גליק בחצי מיליון ש"ח

השופטת מלכה אביב קבעה כי המשטרה התרשלה באוסרה על גליק לעלות להר במשך תקופה של כשנתיים ועל כן עליה לפצותו על כך.

שלמה פיוטרקובסקי , י' באדר תשע"ה

יהודה גליק
יהודה גליק
Flash 90

מדינת ישראל תפצה את פעיל הר הבית, יהודה גליק, לאחר שאסרה עליו לעלות להר הבית כשנתיים, בין השנים 2011 ל-2013, כך קבעה שופטת בית משפט השלום בירושלים, מלכה אביב.

בפסק דין ארוך ומנומק תקפה השופטת אביב את התנהלות המשטרה כלפי גליק, תוך שהיא דוחה אחת לאחת את טענות ההגנה שהעלתה המשטרה בהקשר זה.

בין היתר קבעה השופטת, כי המשטרה טענה שחל איסור על תפילת יהודים על הר הבית, זאת בניגוד לפסקי דין מפורשים של בית המשפט העליון שקבעו כי יש להתיר תפילת יהודים על ההר. השופטת ציינה את טענת המשטרה לפיה גליק עבר על נהלי ההתנהגות בהר הבית בעצם תפילתו במקום, אך ציינה כי נציגי המשטרה העידו בהליכים אחרים ובהליך זה עצמו, כי אין בנמצא נהלי התנהגות כתובים בנוגע להר הבית.

השופטת קבעה, כי עצם העובדה שאין נהלים כתובים משמעותה שלהתחייבותו של גליק עליה חתם "לא להפר את נהלי ההתנהגות בהר", ועליה נסמכה בין היתר המשטרה בהחלטה להרחיקו, אין כל משמעות.

השופטת אביב הוסיפה וציינה, כי גם טענת המשטרה לפיה עלייתו של גליק להר מסכנת את שלום הציבור לא הוכחה, וכי המשטרה לא הביאה כל ראיה שתתמוך בטענה זו.

בעקבות קביעות אלו דנה השופטת בסכום הפיצוי שביקש גליק, חצי מיליון ש"ח, וקבעה כי זהו סכום פיצוי המשקף נכונה את נזקיו. לסכום זה הוסיפה השופטת מאה אלף שקלים שכר טרחת עורכי דין וחמישים אלף שקלים - הוצאות משפט.

בעקבות פסק הדין שניתן ביום חמישי האחרון אמר גליק, כי "אמנם טחנות הצדק טוחנות לאט מאוד, אבל בשורה התחתונה חשף כאן בית המשפט את האמת הערומה והכואבת: משטרת ישראל נקטה במדיניות אכזרית רבת שנים. היא התעמרה ביהודים העולים להר הבית ונהגה בהם בשרירותיות אטומת לב. היא לא נהגה כלפינו בדרך שבה צריכה לפעול משטרה במדינה דמוקרטית והתמידה בהתנהלות המפלה וחסרת הצדק משך שנים רבות".

"אבל לא לעולם חוסן, ורבים מבינים היום עד כמה חמורה התנהלות המשטרה. במקום להגן עלינו מפני הגורמים האיסלמיים האלימים הוסיפה המשטרה חטא על פשע באופן מודע בהתייחסה אל היהודים שומרי החוק, קרבנות האלימות, כאילו הם הפושעים", הוסיף גליק.

לדבריו, "כולי תקווה שהפסק הזה ישמש תמרור אזהרה לרשויות החוק להיות נאמנות לצדק ולא לעשות שימוש מושחת בכוחן. לצערי המציאות הוכיחה כי התנהגות זאת של המשטרה שימשה כרוח גבית למחבל שניסה לקפח את חיי".