'הסכנה: מרוץ הגרעין שיחל אחרי הסכם עם איראן'

ביום שלאחר ההסכם עם איראן יחל מרוץ התגרענות מזרח תיכונית שיערער את מעט היציבות שעוד נותרה כאן. חוקר לענייני איראן מתריע.

שמעון כהן , י"א באדר תשע"ה

הכור הגרעיני בבושהר איראן
הכור הגרעיני בבושהר איראן
רויטרס

רועי כהנוביץ', חוקר במרכז עזרי לחקר איראן והמפרץ הפרסי באוניברסיטת חיפה רואה במרוץ חימוש הגרעיני האזורי את עיקר הבעייתיות שבהסכם הנרקם בין המעצמות לאיראן.

בראיון ליומן ערוץ 7 אומר כהנוביץ' כי המציאות כעת היא שלציבור הרחב ידוע מעט מאוד ממה שמתגבש בהסכם, אם כי שר הביטחון יעלון קבע שידועים הפרטים. להערכתו ניתן לשער שאכן הפרטים ידועים אבל "במציאות הנוכחית שבה אנחנו חיים באזור ולא באמת יודעים מה מתרחש שם סביר להניח שלא סתם נתניהו יוצא לארה"ב כדי להשיג משהו אחר בעניין האיראני".

כהנוביץ' מזכיר את השאיפה ארוכת השנים של איראן לשנות את המאזן האסטרטגי באזור ולהערכתו ביום שבו יתאפשר לה להתקדם באפיק הגרעיני נראה מדינות ערביות נוספות במזרח התיכון מקדמות אפיק דומה, בכלל המדינות הללו גם סעודיה ומצרים, וכאמור, לטעמו ההתחמשות ההדדית הזו היא מרכז הבעייתיות העולה מההסכם הנרקם כעת.

בדבריו הוא מציין ומזכיר כי תכנית הגרעין האיראנית נחשפה במלוא כוחה רק באוגוסט 2002 אבל היא כבת שישים או שבעים שנה עוד בתקופת השאה. "האיראנים ראו את החשיבות של המהלך כחלופה לנפט שהולך ואוזל ומתוך ראיה שרק טכנולוגיה שכזו תשדרג את מעמדה של איראן ממעצמה אזורית למעצמה עולמית. זה מלווה את איראן תמיד ויילך איתה קדימה. יש לאיראן יכולות טובות ובעבר גם קשרים עם מדינות מערביות מתקדמות בתחום הגרעיני. כך גם מדינות כמו נמיביה וארגנטינה ששלחו חוקרים וטכנאים רק במטרה להפוך את הטכנולוגיה הזו שתהיה בחזקתה של איראן. אלמלא המהפכה ב-78'-79', מהפכה שהביאה להפסקת תכנית הגרעין האיראנית, סביר להניח שאיראן הייתה גרעינית".

באשר למגמות האיראניות עבור תכנית הגרעין מזכיר כהנוביץ' את דבריו של שר החוץ האיראני, זריף, שאמר בעבר שיש באיראן מעל מיליון ומאתיים אלף חולי סרטן הזקוקים לטכנולוגיה זו לצורך הטיפול בהם. "יש גם האשמות מאיראן כלפי המערב בתקופה האחרונה שהמערב הביא את איראן לפעול כפי שהיא פועלת לאחר שהצמידו אותה לקיר ולא נותרה ברירה אלא להעשיר אורניום ובניית עוד ועוד צנטריפוגות. לגבי הנשק הגרעיני מה שצריך להטריד זה היכולות הבליסטיות. מה שיורכב על ראשי החץ זה כבר עניין אחר, אבל עצם היכולת הבליסטית המשופרת שלהם היא מה שצריך לתת עליו את הדעת ולהתייחס אליו במלוא כובד הראש".

בדבריו שב כהנוביץ' וטוען כי הוא עצמו אינו רואה באיראן איום קיומי אלא איום אסטראטגי כיוון שטכנולוגיה גרעינית בידי איראן תגרום להפרת המאזן האזורי והדבר יכול להוביל להפרה אסטרטגית אזורית מאוד משמעותית.

באשר להסכם עצמו הוא אומר כי "ממה שאני מצליח לזהות, מאז ראשית ממשל אובמה האיראנים זיהו מהר מאוד את החולשה של הממשל שלו והם מנסים בחודשים האחרונים, מאז נובמבר האחרון של שיחות ז'נבה הראשוניות, הם מנסים להביא להסכם שיהיה טוב לכולם. זה לא פשוט כי התביעה הראשונית של איראן היא הסרת הסנקציות בבת אחת ולא ידוע אם הגיעו לכדי הסכמה והחלטה בנושא הזה. צריך לזכור שלארה"ב ולאיראן יש עבר משותף וחשדנות הדדית שמתגלגלת מהעבר ממחצית המאה ה-19 ועד לימינו אלה, ולא ניתן לדעת מה באמת כתוב בהסכם. אם נתניהו נוסע לקונגרס להעלות את החשש הישראלי מהאיום האיראני הקורם עור וגידים אני מאמין שהוא עושה את זה מתוך מידע ומודיעין שיש ברשותו".