"הלוואי שנזכה אנו להיות כעפר רגליו"

בישיבת ההסדר בראשון לציון התקיים ערב לזכרו של הרב צבי יהודה קוק זצ"ל במעמד ראש הישיבה הרב שלמה לוי והרב אלישע וישליצקי.

ערוץ 7 , י' באדר תשע"ה

הרב אלישע וישליצקי והרב שלמה לוי
הרב אלישע וישליצקי והרב שלמה לוי
צילום: יח"צ

האזכרה השנתית לפטירתו של הרב צבי יהודה קוק זצ"ל שנפטר לפני כ-33 שנים, התקיימה הערב (ראשון) בישיבת ההסדר בראשון לציון.

הערב נערך במעמד נשיא הגרעין התורני וראש הישיבה הרב שלמה לוי, ראש בית מדרש מהו"ת הרב אלישע וישליצקי, רבנים ואישי ציבור.

"כבר בפעם הראשונה שהגעתי לבית הרב הוא השאיר עליי כתלמידו חותם רוחני עצום לשנים ארוכות בדומה לשאר תלמידיו", סיפר הרב שלמה לוי, "יש אנשים ורבנים נישאים וגדולים, אבל זו הוויה אחרת לדבר על אדם שביטל עצמו כל כך לפני רבו מרן הראי"ה קוק זצ"ל. עוד מפטירת מרן הראי"ה קוק זצ"ל היה הרב הצבי יהודה יושב כל היום והלילה עם ספריו של אביו ומורו ועורך ומוסיף מראי מקורות תורה לדורות הבאים. חלק מהתהליך של רבנו זצ"ל היה להוציא את כתבי ההלכה של אביו לפני כתבי האמונה כדי להבין שהרב זצ"ל הוא המורה הוראה של כלל ישראל בכל תחומי החיים אמנם רבנו בקטנותו אל מול רבו ואביו היה מצטנע. קשה להבין עד כמה היה בטל אל מול אביו בין אם מצד שזהו אביו ובין אם זה רבו ושניהם יחד על אחת כמה וכמה".

עוד סיפר הרב לוי כי "כשהרב צבי יהודה היה במלחמת העולם הראשונה ביחד עם אביו הרב קוק זצ"ל מסופר שלמדו את כל התורה כולה ושאלו התלמידים מהי כל התורה כולה? ואמר להם כל התורה כולה כפשוטו- הבבלי ירושלמי, הראשונים, האחרונים הנגלה והנסתר וזה מה שעשו יחדיו שני הצדיקים האדירים הללו. הלוואי שנזכה אנו להיות כעפר רגליו, שתהיה נשמתו צרורה בצרור החיים ובעז"ה שאנו בניו ממשיכי דרכו נזכה להמשיך את דרכו".

הרב אלישע וישליציקי בירך את הרב שלמה לוי ואת הישיבה, "תודה לראש הישיבה הרב שלמה לוי ותלמידיו שמתכנסים מדי שנה לזכרם של גדולי ישראל. משנתו ואורח חייו של הרב צבי יהודה היו משמעותיים מאוד ואני אומר זאת על פי מה שאנו עושים ולמדים עם תורתו כתלמידיו. בנוסף, איני יכול להתעלם מהעובדה שבדיוק היום נקבע יום פטירתו של מרן החיד"א לפני יום פטירתו של הרב צבי יהודה זצ"ל וכן הערב פטירתו של יוסף חיים טרומפלדור שלא במקרה".

עוד הסביר הרב וישליצקי כי "הרב צבי יהודה אמר כי אחת מנגזרות התפילה והלימוד הינה מסירות הנפש וכשדיבר על מסירות נפש דיבר גם על מסירות נפש מהבחינה הרוחנית והנפשית, ואכן בד"כ צמודה האזכרה של הרב לפרשת כי תישא שבה מוזכרת מסירות הנפש של משה רבינו שכללה גם את מסירות נפשו הרוחנית למען עם ישראל".

הרב וישליצקי הוסיף כי "בהיותנו תלמידי שיעור א' במרכז הרב הגענו לחגיגות יום העצמאות במרכז ירושלים עם הרב זצ"ל שכבר עבר את גיל 80 והיה חולה ובקושי היה עומד על רגליו. במהלך האירוע עמד שם הרב 6 שעות ברציפות, לא שתה ולא אכל כאשר אנו- בחורים צעירים לאחר שעה כבר היינו עייפים, ותוך כדי שאנו מלווים אותו לבית הרב קוק שאלנו את רבנו מהיכן כוחותיו ואמר לנו אנו כי אנו זוכים לאחר 2000 שנות גלות לחגוג חגיגה ציבורית, 'וזכרת כי ה' הוא הנותן לך כוח לעשות חיל'.

''אמנם יכל הרב לתת שיעור בביתו ושיצטטו אותו ויפרסמו את דבריו, אך הגמרא מדגישה כי אתה עוזב את אזור הנוחות שלך לטובת כלל ישראל והולך ופועל וכך יכול הצדיק לפעול ולהשפיע למען הכלל".