סאטמר: הקיצונים מזיקים לנו

הקיצונים בקרב 'העדה החרדית' ממשיכים להציק לרב שטרנבוך המתנגד להפגנות נגד חפירות הבניה בבית שמש. האדמו"ר מסאטמר יצא להגנתו.

חיים לב , י"ב באדר תשע"ה

האדמו"ר מסאטמר
האדמו"ר מסאטמר
פלאש 90

ניצנים ראשונים של פיכחון ב'העדה החרדית' נגד הסיקריקים: בעקבות ההצקות לרב שטרנבוך, מתח האדמו"ר מסאטמר ביקורת חריפה נגד הסיקריקים שלדבריו הם מחללי שם שמיים ופוגעים ב'כבודה של תורה'.  

מזה מספר חודשים מתחולל מאבק איתנים בתוככי 'העדה החרדית' סביב סוגיית חפירות הקברים בבית שמש. בעוד הקיצונים מצדדים בהמשך ההפגנות, הרי שחלק אחר תומך בהפסקת ההפגנות. בראש התומכים עומד ראב"ד 'העדה החרדית' הרב שטרנבוך מהר נוף בירושלים שלא חדל מלמתוח ביקורת על הקיצונים הממשיכים במעשיהם.

בתגובה הקיצונים סימנו את הרב שטרנבוך כ'מטרה', והם מתנכלים אליו כל אימת שמופיע בציבור, סופג הצקות ודברי נאצה. כנראה זה היה צעד אחד יותר מדי. האדמו"ר מסאטמר, ממקום מושבו בארה"ב, תקף בחריפות את הקיצונים וטען כי מדובר ב'עלבונה של תורה'.

"דוד המלך אומר בתהילים, עומדות היו רגלינו בשעריך ירושלים. אין עמידה אלא תפילה. עומדות היו רגלינו – מתפללים אנו בשעריך ירושלים, על השערים המצוינים בהלכה, שזה בית דין, הנקרא שער. אנו מתפללים על בית הדין הגדול שבירושלים, שלדאבונינו יש מחרחרי ריב שהחליטו להחריב את הבית דין הגדול שבירושלים, כמובן הכל בלבוש של קנאות".

עוד הוסיף כי "עומדות הוי רגלינו בשעריך ירושלים, אנו מתפללים לשלמות הבית דין הגדול שבירושלים, בזכות קמאי, מרנן ורבנן גדולי ישראל בדורות שעברו, יעמוד שלא יכלו לשבור ולפרק את העדה החרדית. בכאב אנחנו מוחים על עלבון התורה. אנחנו יודעים שלא חרבה ירושלים אלא בשביל שביזו תלמידי חכמים, שביזו את הראש בית דין של ירושלים, זה עלבון התורה, וכל אחד ואחד ירא שמים חייב לתבוע את עלבון התורה".

עסקנים בסטאמר הודו בשיחות סגורות כי הקיצונים פוגעים בהם. "הם מזיקים לנו. הם פוגעים במאמץ שלנו לקדש מלחמה נגד הציונות. הם לא מייצגים אותנו", אמרו.