פלייבק מלמלה – מופע מיוחד עם חוויה

קבוצת נשים מבנימין במופע פלייבק חדש בו הן מקשיבות לסיפורים מהקהל ומעלות אותם לבמה ברגש, הומור ומשחק.

אורנית עצר , י"ב באדר תשע"ה

פלייבק מלמלה
פלייבק מלמלה
צילום: שיראל שוקר

קבוצת פלייבק של נשים באזור בנימין ומרכז הארץ יוצאת במופע חדש תחת השם "פלייבק מלמלה". במופע המיוחד מקשיבות השחקניות לסיפורים מהקהל ומעלות אותם ברגש, הומור ומשחק.

הנשים מהיישובים טלמון, דולב, עפרה, שבות רחל וכוכב יעקב שבבנימין וגם ממודיעין ירושלים ועוד לומדות יחד פלייבק זו השנה שלישית.

תיאטרון פלייבק הוא סוג מקורי של תיאטרון אימפרוביזציה המשתף את הקהל בהופעה. המופע נוצר תוך שיתוף פעולה בין הקהל לשחקנים - מתנדב מהקהל מספר סיפור או רגע מחייו, וצופה בסיפורו המוצג על הבמה, על ידי השחקנים, מיד לאחר מכן.

השחקניות נותנות לסיפורים שעלו מהקהל במה, מנסות לגעת בתחושות שמאחורי המילים, בדברים שלא נאמרו ודרך השיקוף לאפשר למספר הקלה, שחרור, ואפילו תיקון לחוויה. בערב שכזה, הקהל והשחקנים כאחד עוברים חוויה משותפת.

במופע פלייבק, האדם המרכזי הינו המספר ולא השחקן, ושם בדרך קסומה, מפתיעה, מרגשת, משעשעת והומוריסטית השחקן נותן למספר עוד זווית שונה לסיפור, הקלה, נקודה למחשבה, מתנה.

מיכל פרץ, חברת הקבוצה מסבירה כי "מיומנות זו של אימפרוביזציה דורשת אימון רב וקבוצה מגובשת שעובדת ומתאמנת שעות רבות, אנו, קבוצת "מלמלה" המורכבת מבנות בלבד, קבוצה מגוונת ועשירה, נשים דתיות וחילוניות, צעירות ומבוגרות יותר פועלת מתוך אידיליה נשית מזה כשלוש שנים, אחת לשבוע למפגש של ארבע שעות".

"במפגשים, אנו מתרגלות את מיומנות האימפרוביזציה, מעשירות את עצמנו בכלים בכדי שנוכל להעניק לקהילה שמגיעה אלינו למופע את ההופעה הטובה ביותר בעבורם", מספרת מיכל.

הקבוצה הוקמה ע"י ריקי עברוני, מייסדת תיאטרון פלייבק פפריקה, "אחרי שנתיים בהן למדנו פלייבק בסטודיו שלה בדולב, יצאנו החוצה".

"הקול שלנו, הייחודי לנו, הוא השילוב בין הצחוק והרגש, להקשיב לסיפור של המספרת, לזהות בו את לב ליבו הפועם של הסיפור ולנסות להעניק למספרת מתנה בשיקופים שלנו. השילוב בשיקופי פלייבק המביא את הצחוק והרגש יחד, יוצר במופעים אווירה חזקה, עוצמתית, מכילה ומשחררת, שפורטת על כל המיתרים", מספרת מיכל.

שחקנית נוספת סיפרה על הפלייבק בעולמה האישי, "פלייבק בשבילי זה הדבר הכי קרוב לתחושה של החלומות, בהם אני חולמת שאני עפה. פלייבק זהו תיאטרון של קסם. אין לנו מושג איזה סיפורים יגיעו, מה נעשה איתם ולאן זה יקח אותנו ואיפה זה יפגוש אותנו. המדהים הוא, שמישהו בא, מספר סיפור, ובכל סיפור ישנה נקודה, או רגע אוניברסאלי שנוגע בכולנו".

מורה באולפנת "אהבת ישראל " מבית שמש סיפרה על המופע "היה ערב מרגש ונוגע ללב, דמעות, צחוק והתרגשות התערבבו אלו באלו, ההרכב המיוחד של השחקניות הוא משהו נדיר בימינו. מומלץ בחום".

המופע הראשון לנשים יתקיים במוצאי השבת הבאה בתיאטרון "החאן" בירושלים.