"הנאום החשוב ביותר מאז מלחמת העולם ה-2"

פרופ' אלכס בליי משבח את מנהיגותו של נתניהו, "יש סיבה טובה מדוע יו"ר הסנאט מעניק לנתניהו את פסל צ'רצ'יל".

בני טוקר , י"ב באדר תשע"ה

נתניהו בקונגרס
נתניהו בקונגרס
צילום: עמוס בן גרשום - לע"מ

ראש המרכז לחקר המזרח התיכון באוניברסיטת אריאל, פרופ' אלכס בליי, אומר לערוץ 7 כי נאומו של נתניהו ייזכר לדורות כנאום היסטורי.

"אני חושב שזה אחד הנאומים החשובים ביותר שנישאו על ידי דיפלומטים זרים בקונגרס מאז מלחמת העולם השנייה. אני חושב שיש סיבה טובה מדוע יו"ר הסנאט ביינר, נותן לראש הממשלה שלנו פסל של צ'רציל", טוען בליי.

לדבריו, ״אנחנו עדים כאן למהלך שמקביל להסכם מינכן של 1938, אך בשונה מהתקופה ההיא טוב שיש מנהיג לעם היהודי ובוודאי שלא נלך לגורלנו כפי שעשינו אז".

פרופ' בליי אומר עוד, ׳׳מצער מאוד שלקראת הבחירות, מנהיגי מפלגות האופוזיציה בישראל מבקרים את נתניהו על הנאום, "ראש הממשלה לקח כאן סיכון מחושב, והעדיף את האינטרס של מדינת ישראל על פני האינטרס המפלגתי. אתה רואה שבעיתונות בארה"ב ואפילו במדינת ערב מכבדים אותו על האומץ להיאבק".

הוא מזכיר כי ישראל נמצאת בסירה אחת עם ערב הסעודית, מדינות המפרץ וירדן שמאוימות לא פחות מאיתנו מהפצצה האיראנית. ״טוב שבעת הזאת נתניהו הולך לנאום ולא מתחשב בדברים שמוטחים נגדו מכיוון האופוזיציה", מסביר פרופ' בליי.

פרופ' בליי מוסיף, ״אתה רואה שמתחילות להישמע גם נימות אחרות מכיוון הממסד האמריקאי הרשמי, אפילו אובמה עצמו הדגיש את היחסים בין שתי המדינות. ראש הממשלה הצליח עד כה בהצלחה רבה להעלות לסדר היום את הנושא האיראני, הוא לא נרתע וטוב שכך".